M-O-F-C_Eda-Gungor-Designer_Contents_00

Geçtiğimiz hafta bir çok tasarımcımız ve kimi yerli markalarımızın Sonbahar/Kış 2019 koleksiyonlarını sunduğu moda haftası yine 4 gün boyunca Zorlu PSM’de gerçekleşti. İstanbul Moda Haftası’nın isim sponsoru olan Mercedes-Benz ile 13üncü, ben ve benim gibi birkaç blog yazarı arkadaşımın ise 21inci sezonu idi. Yine bunca sezondur moda haftasını benden takip eden izleyicilerim için ise bir ilk gerçekleşti: neredeyse hiçbir defile ya da koleksiyon hakkında bu defa instagram ya da instastory üzerinden inceleme ya da fikirlerimi yazmadım. İlk günün sonunda başıma bir şey gelmiş olabileceğine dair tatlı mesajlar bile vardı:) Meraklanmayın, gayet iyiydim, yine pek çok defileyi yerinde izledim ve notlarımı aldım, yalnızca o kadar yorulmanın sizler dışında kimse için bir değer ya da anlam ifade etmediğini 21. Sezonda ancak anlayabildim diyelim. Sizlere de beklediğiniz izlenimleri bu yazıda vereceğim.

Artık isim ve yer edinmiş pek çok tasarımcının ticari kaygıyı biraz fazla öne koyan koleksiyonlar hazırladığını görüyorum. Çok genç isimlerin heyecanı ve henüz podyumu özgür alanları görmeleri sebebiyle uçması kadar bir uçuştan bahsetmiyorum elbette. Değişik olmak, farklı olmak asla giyilebilir olmanın, iyi satabilir olmanın önünde engel değil, buna en iyi örneklerden biri Lug von Siga markası ile Gül Ağış, Aslı Filinta hatta en yenilerden Şebnem Günay’dır. Garantici yaklaşımın tasarımcılarımızın dilini körelteceğini düşünüyorum, kaldı ki moda haftası süresince hemen en üst katta “tasarım odaklı ihracat” hedefiyle Core yer almakta ve bence bu durum podyumda biraz daha özgün olmalarına, biraz daha fark yaratmak için heyecan duymalarına katkı sağlamalı. Elbette ülkenin ekonomik durumu ortada ve tasarımcılar için fuara ayrı podyuma ayrı, Ortadoğudaki alıcıya ayrı, Avrupa’dakine ayrı koleksiyon çıkarmak sürdürülebilir görünmüyor ama bu en azından tasarımcılarımızın birbiri ardına onlarca look yolladıkları defilelerde bunların bir kısmını baş döndürecek, burada güzel bir şeyler oluyor dedirtecek, kreatif tarafıyla iz bırakacak tasarımlar olarak çıkarmalarına engel olmasa gerek.

Sonbahar/Kış 2019 tasarımlarının sunulduğu moda haftasının bence en iyi koleksiyonları Sudi Etuz, Aslı Filinta ve Emre Erdemoğlu idi. Mehtap Elaidi, House of Ogan, Şebnem Günay, Giray Sepin, Gökhan Yavaş ve bu sezon tanıştığım ve kişisel favorilerimden olan Önder Özkan’ın da koleksiyonlarını çok sevdim. Yine genç ve yeni isimlerden Güntaş da dikkatimi çok çekti. Tuba Ergin’in ise tekrar özüne dönmesine ve gece parçalarını koleksiyonun geneline katmasına pek mutlu oldum.

aslı filinta

Sevdiklerimle başlayalım:) Aslı Filinta yalnızca bu topraklara ait oldukça özgün ve kült imgeleri mükemmel bir koleksiyonda harmanlamıştı. Öyle ince bir çizgide, öyle riskli bir işi böylesi ustalıkla kotarmak kolay değil, minicik bir fazlalık ya da eksiklikle alaturka ve hatta populist bir şeye dönüşmesi kolayca mümkün. Gerçekten şapka çıkardım. Koleksiyonda sandık lekesi hissini veren, her bir materyali sadece görüntüsü değil hissiyatı, kokusu ve tadı ile hafızamızda bir şeyler uyandıran o eski danteller, nakışlar, güpürler; yeninin logolu tshirtleri, utility tulumları, modern pantolonları, feminen transparanları ve maskülen kemerleri ile kombinlenmişti. Styling de ayrıca müthişti; pul, burma, akıtma gibi geleneksel Türk el işi ziynetlerle süslenen, fes, eşarp ve canlı çiçeklerle desteklenen tasarımların her biri mekanın müthiş ışığında bir modern sanat tablosu gibiydi. Karaköy’de Zülfaris Binası’nda gerçekleştiren defile “Adaletin Bu mu Dünya?” dedi.

sudi etuz aw2019 mbfwi

Sudi Etuz da yine farklı bir mekanda tarihi Çiçek Pasajı’nda bir defile gerçekleştirdi. Ambiyans müthiş güzel, hepimiz masalarda yerimizi almış, bambaşka bir havaya bürünmüşken koleksiyonu ile Şansım Adalı tüm hislerimizi ikiye katladı. Tasarımcı imza fırfırları ile seksi prensesini yine podyuma sürerken bir kez daha farklı kumaş ve büzgü oyunları ile dikkatimi çekti, her koleksiyonunda mutlaka özellikle farklı bir tekstili bulup çok değişik şekillerde kullanmasını seviyorum. Tül ve organzalarına bu koleksiyonda dantelleri de serpiştiren Sudi Etuz bolca swarovski taşı da 70lere ait silüetlerden, oryantalist püsküllere farklı uçlarda koleksiyona eklemişti. Hem editoryal, hem kırmızı halı, hem özel davet hem de günlük kullanıma bir iki değişiklikle hızla evrilecek modifikasyona açık harika bir koleksiyondu. Oğuz Erel yine stylingde harikalar yaratmış, özellikle çizmelerle yine bu prensesleri modern zamana uyarlamıştı.

emre erdemoglu aw2019 mbfwi

Emre Erdemoğlu her zaman kendi rekorunu kendi kırıyor, her defasında çok iyi koleksiyon yaptı artık işi zor diyorum ve daha iyisi ile geliyor, bunun yanında hiçbir koleksiyonu da eskimiyor. Açıkçası erkek tasarımcılarımız fazlasıyla rol çalmaya başladı, çoğu inanılmaz iyi. Erdemoğlu her zaman olduğu gibi renk kullanımında kiremit, orman yeşili, petrol mavisi ve lilalarla olağanüstü cesurdu, kalıp, dikiş ve fitingi de yine kusursuzdu. Aysel Gürel’den sonra bu defa da Sezen Aksu’dan ilhamla hazırladığı koleksiyonda kürkü ve derisi tonsürton çalışılmış shearling kabanlar, Sezen silüeti nakışlanmış triko pelerinler, minik kırlangıç baskıların süslediği puffer mont ve pantolonlar nefisti. Bileklere uzayan triko boyunluklar ve puffer kaşkoller de yazının başından beri söylediğim giyilebilir özgünlüğe en güzel örnekti diyebilirim. Emre Erdemoğlu her sezon çok iyi ama özellikle sonbahar/kış koleksiyonları ayrı iyi çünkü kendisi layeringin kralı. Tabii Sezen Aksu demişken müzik çok daha fazla önem kazanıyordu, defilenin müzik düzenlemesi Oben Budak’a aitti ve podyuma çıkan her parçayla uyumlu Sezen melodileri harikaydı.

mehtap elaidi aw2019 mbfwi

Mehtap Elaidi #itsME olarak adlandırdığı koleksiyonu ile bu defa daha feminen, daha romantik ama yine sofistike Elaidi kadınıyla karşımızdaydı. Elaidi, imza beyaz gömlekleri bu defa daha yumuşak, akışkan kumaşlarda, güçlü yaka ve kol detaylarıyla köklerine selam dururken; 60lar, 70ler ve 80lerin silüetleri ile bir geçit töreni yaptı, yılları, yolları, değişimleri anlattı. Özellikle jakarlı kumaşları inanılmaz güzel, su gibi akıyordu.

özlem kaya aw2019 mbfwiÖzlem Kaya

house of ogan aw2019 mbfwiHouse of Ogan

önder özkan aw2019 mbfwiÖnder Özkan

tuba ergin aw2019 mbfwi

Özlem Kaya çok sevdiği mini runwayde bu defa “back to school” temalı ekoseler, tüvitler, fiyonk yakalarla kolejli kızları daha kadınsı, şehirli ve modern bir yorumla sunmuştu. İncelikli detaylarıyla ve stylingi ile öne çıkan koleksiyonu çok sevdim. House of Ogan triko ve derileri ile ultra modern, güçlü ve dikkat çekiciydi, ekrulara karışan koyu yeşil ve nar kırmızıları, çapraz kemerleri, her parçada ufak tefek ama bağırmayan detayları ile çok beğendim. Önder Özkan kocaman bir fiyonk etrafında birleştirdiği tasarımları ile bence müthiş başarılı bir koleksiyon sundu, örme işinde hem yarattığı dağınık desen hem transparan etkiyi, jeanle bir araya getiriş biçimi kadar jeande kullandığı kesimleri, özellikle bence harika bir parça olan jean yeleği çok ama çok sevdim, artık çok sıkı takipte olacağım kendisini, böyle yeni isim görünce çok mutlu oluyorum kendi kendime defileden ağzım kulaklarımda çıkıyorum bana ne oluyorsa:) Tuba Ergin ise başta da bahsettiğim gibi özüne dönmüş, semi couture parçaları koleksiyonun arasına serpiştirerek yine layeringde, çarpıcı asimetrik kesimlerde, deri lazer işlerindeki ustalığını konuşturmuştu.

selen akyüz aw2019 mbfwi

şebnem günay aw2019 mbfwi

Genç isimlerden Selen Akyüz bence radara alınması şart isimlerden, çok beğeniyorum, bu sezon da çok beğendim; Şebnem Günay ise yine mükemmeldi; beklediğimden farklı değildi ama zaten çok hit olan ve nefis tutturduğu bu orijinal çizginin dışına şu an için çıkmasını beklemek de saçma olur, bu defa colorblock bodysuitleri ve kapitone paneller kullandığı lookları çok güzel ve keyifliydi. Güntaş da bence çok güzel işler çıkarabilecek bir isim.

db berdan aw2019 mbfwi

Geçen sezon yılların deneyimi ve birikimine, ar-ge gücünü de ekleyerek sıradışı bir koleksiyon ortaya koyan Özlem Süer bu sezon çok eski Özlem Süer ile daha modern bir silüet arasında sıkışmış ve kararsız gibiydi. Yine geçen sezon yeni markası Cha ile dikkat çeken ve kendini iddialı biçimde yenileyen Çiğdem Akın’ın koleksiyonunun 3D efektli bir iki look dışında tasarım açısından zayıf olduğunu düşünüyorum. Sokak kültürünü, gettoyu, öteki olarak var olmayı DB Berdan kadar içselleştirebilen bir marka yok fakat şu da bir gerçek ki artık “imza görünüm”ü fazlasıyla repete olmaya başladı, defilelerde o kadar çok parça çıkarıyor ki bu tekrarın içinde yeni ve farklı denemeleri zor seçiliyor. Örneğin bu koleksiyonda pinstripe denim kumaşları kendi tarzında nefis yorumlamış, çift taraflı puffer montları özellikle metalik parçaları çok güzeldi. Defile kurasyonu ise yine hem performanslar hem de Ceza’nın şahane müziği ile kalbimi kazandı. İlk couture koleksiyonunu gördüğümde gözümden kalpler, yıldızlar, unicornlar filan fırlattığım Gülçin Çengel pek romantik, pek güzel ve fakat o “herkesten başka”lığının izini en fazla 1-2 detayla verebildiği koleksiyonu ile bence biraz ruhsuz, biraz herkes sevsinci gibiydi. Nerede o Glacierlerde nutkumuzun tutulduğu Gülçin Çengel, özledik. Ceren Ocak bu kış defilesini yapmadığı koleksiyonu ile bence büyük başarı yakalamıştı, bu koleksiyon onun kadar hit olmamakla birlikte yine de özellikle deri tasarımcıları içinde en cesur ve yenilikçi olanlardan biri; keskin omuzlarla süslü gövdeyi bir ortaçağ şovalyesinin zırhı gibi saran mikrominileri çok güzel görünürken diğer parçalarda fitting sorunu vardı, bu sezon çok daha sharp çok daha iyiydi dediğim gibi. Yine zamanında çok büyük çıkış yapıp, çok özgün bir tasarım dili olan ve eskileri aratan bir diğer isim de Meltem Özbek oldu. Yumuşacık, akıp giden kumaşlarla, fuşyadan turunculara müthiş güzel bir renk yelpazesi ile pilise ve büzgü detaylar kullanan Meltem Özbek tasarımları ile maalesef hiç heyecan uyandırmadı. Eda Güngör ismi ile hazırladığı markasında ne kadar güzel, ne kadar özgün ve müthişse, M.O.F.C markasında o kadar Hedi Slimane alamayan bunu alsıncı; evet akıllı bir satış hamlesi olabilir ama ben moda haftası podyumunun bundan fazlası olması gerektiğine inanıyorum. Keşke Eda Özdemir defile ile koleksiyon sunsa ve M.O.F.C da celebrity PRı ile satışa çıksa. Miin by Kadir Kılıç bana göre geçen sezonun açık ara en iyi koleksiyonunu sunmuştu, çok incelikli, çok farklıydı; bu defa dolunay altında izlediğimiz koleksiyonda bildiğimiz, tanıdığımız, şaşırtmayan bir Kadir Kılıç vardı bence.

gülçin çengel aw2019 mbfwi (1)ceren ocak aw2019 mbfwiCeren Ocak

meltem özbek aw2019 mbfwimofc aw2019 mbfwi

Bu sezon Core çok daha dinamikti, Core alanında tasarımcılar satışa yönelik parçalarını gösterebiliyor, sipariş alabiliyor, kimi marka ve tasarımcılar ise açılan pop-up mağazada direkt satış gerçekleştirebiliyor. Core’u da genç ve gelecek vaad eden tasarıkmcılardan Emre Pakel ile açmak hem moda haftasına kaynaştırmak adına güzel bir hamle olmuş, hem bu sezon yer alan ve bazılarını dinleme fırsatı bulduğum paneller konu ve konuk seçimleri ile çok tatmin edici ve aydınlatıcı idi. Bunda en büyük pay sanırım moda haftasının yeni kreatif direktörü Güneş Güner’in. Fakat yeni medya özelinde bir panel gerçekleştirip, yeni medyada defileler ve koleksiyonlar hakkında izlenimleri moda haftası boyunca daha fazla göremiyor olmak biraz üzücü tabii.

Moda haftası podyumunda görmeyi çok özlediğim isimler Burçe Bekrek, Nihan Peker, Şiyar Akboğa, Benan Bal, Özlem Ahıakın bu sezon maalesef yoklardı; belki bir gün yine hayranlıkla izleriz.

Moda haftası boyunca paylaşılan “proje bazlı” boomeranglardan aklınızda kalan ya da sizde merak uyandıran, radarınıza aldığınız ya da heyecanlandığınız her hangi bir tasarımcı, koleksiyon, yeni isim, defile vs kaldı mı bilmiyorum; ya da bu yıl inanılmaz kapsamlı ve güzel konularda ele alınan panellerden bir şeyler duyup, görüp, izleyebildiniz mi? Sosyal medyada bunların çok azına denk gelebildim ki onlar da yine yıllardır moda haftasına ve moda tasarımcılarına gönülden destek veren birkaç isimden geldi. Tüm tasarımcı ve markalara nice yansımaların, bol satışların, ulusal ve uluslararası pek çok başarının geleceği harika bir sezon dileğimle."MBFWI: İstanbul Moda Haftası’nın Ardından" postu İçin hiç yorum yapılmamış..

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu