03 Coach SS18 koleksiyonu Keith Haring'den ilham alıyor30 Aralık 2018-T24 PAZAR yazımdan

“Bense kendime bugünü sordum: ne kadar genişti; ne kadar derindi; ne kadarı benimdi?”
2018′i uğurlarken aklımda çok sevdiğim yazar Kurt Vonnegut’un Mezbaha No.5 kitabından bu satırlar var. Hemen hepimiz bitirdiğimiz yılın muhasebesini yapıp, yeni yıl dileklerimizi sıralarken aslında yılların art arda dizili günlerden ibaret olduğunu unutmayalım. Yeni yılda her günümüz genişliği ile, derinliği ile çokça bizim olsun.

Bu yıl, büyük evlerin kreatif direktörlüğüne geçen genç ve alternatif isimlerin etkisiyle, çok çarpıcı ve çok sayıda moda ve sanat işbirlikleri gördük. Bu yazımda 2018 senesinde gerek koleksiyonları içinde, gerek kampanyalarında sanatı moda ile harmanlayan yüksek modanın en iyilerine birlikte göz atalım istedim. Kim bilir belki de 2019’da satın alacağınız bir sonraki büyük sanat dolabınıza asılır cinsten olur.

1. GUCCI ve IGNASI MONREAL : İspanyol sürrealist sanatçı Ignasi Monreal her ne kadar geleneksel sanat eğitimi almış olsa da, siber ve sürrealist dokunuşları birleştiren farklı tarzı ile dijital ve fantastik dünyalar yaratıyor. Video oyunları ve çizgi roman giydirmeleri yaptığı işleri sayesinde yolu Gucci kreatif direktörü Alessandro Michele ile kesişiyor. Ve sonrası tüm dünyada konuşulan ve hayranlık toplayan dijital sürreal çizimlerin gerçek kıyafet ve aksesuarlarla buluştuğu reklam kampanyası. Baştan ayağa Gucci kıyafetler içinde nehir üzerinde süzülen Ophelia, ikonik horsebit ayakkabılar taşıyan üç başlı köpek, yine markaya ait çantanın taşındığı bir ortaçağ şövalyesi gibi İtalyan rönesansı ve mitolojiden ilham alarak oluşturduğu resimlerle Monreal, muazzam bir moda ve sanat işbirliğinin başrolü oldu.

01 Monreal imzalı Gucci SS2018 kampanyası 00 Monreal imzalı Gucci SS2018 kampanyası-THE GARDEN OF EARTHLY DELIGHTS

2. COACH ve KEITH HARING: New York’la özdeşleşen Coach markasının kreatif direktörü Stuart Vevers’in yine New York’la yakından ilişkili Keith Haring’in eserlerinden ilhamla bir koleksiyona imza atmasına mükemmel uyum diyebiliriz! Haring’in kargacık burgacık ve bir o kadar da ikonik çizgileri ve karikatürize yaratıkları Coach’un tshirtlerini kaplarken, grafik kalpleri ve dans eden adamları napa montlara yamalandı, çantalar Haring’in imzalı karikatürleriyle damgalandı, uzaylı figürleri payetlerle elbiselere işlendi. Stuart Vevers, Haring’i: “İyimser, havalı ve kapsayıcı” olarak tanımlıyor, Coach’un 2018 ilkbahar koleksiyonu da tam böyle.

03 Coach SS18 koleksiyonu Keith Haring'den ilham alıyor 02 Coach SS18 koleksiyonu Keith Haring'den ilham alıyor04 Bir Keith Haring çizimi

3. KENZO ve HENRI ROUSSEAU: Post-empresyonizmin önemli ressamlarından Rosseau, Fransa’dan hiç ayrılmadığı halde resmedebildiği yemyeşil ve derin cangıl sahneleri ile tanınır. Kenzo, ilkbahar 2018 koleksiyonunda ressamın eşsiz estetiğini yalnızca kıyafetlerle değil sahne ile de muhteşem bir şekilde kucakladı. Dahası ünlü heykeltraş ve kostüm tasarımcısı Gary Card işbirliği ile Rousseau’nun önemli üç orman sahnesini üç boyutlu ve giyilebilir bir hale dönüştürerek muhteşem bir görsel şölene imza attı.

05 Kenzo'nun Henri Rousseau referanslı La Collection Memento koleksiyou 06 Kenzo podyumunda Henri Rousseau ormanları giyilebilir sanata dönüştü 07 Henri Rousseau-Jaguar Attacking A Negro

4. AKRIS ve ALEXANDER GIRARD: Çağdaş sanatın ateşli koleksiyoncularından Akris’in kreatif direktörü Albert Kriemler koleksiyonlarını oluştururken sık sık bu tutkusundan besleniyor. Tasarımcı, 2018 ilkbahar / yaz koleksiyonunu hazırlamak için Eames’in çağdaşı olan mimar, heykeltraş ve mobilya tasarımcısı Alexander Girard’ın “Ahşap Bebekler” eserinden ilham aldı. Kriemler, Girard’ın cesur ama zarif renk ve geometrik tuval kullanımını uçuşan ipekli elbiselere uyguladı.

08 Akris'in Alexander Girard referanslı koleksiyonundan görünüm 10 Akris'in Alexander Girard referanslı koleksiyonundan görünüm 11 Ahşap Bebekler-Alexander Girard-1953

5. CHRISTIAN DIOR ve NIKI de SAINT PHALLE: Fransa’nın bu köklü ve lüks evinin kreatif direktörlüğü gibi oldukça esaslı bir görevi üstlenen Maria Grazia Chiuri pek çok defa kadın sanatçıları ve kadın aktivistleri hikayelerine kattı. 2018 İlkbahar sezonunda Chiuri, Fransız asıllı Amerikalı ressam ve heykeltraş Niki de Saint Phalle’yi bir dizi ilginç grafikle harmanladı; denizci gömlekleri, nefes kesen ejderhalar ya da şirin örümceklerle süslü trikolar tasarladı. Yine Saint Phalle’nin çalışmalarından alınan kırılmış ayna motifleri ile parlak gece elbiseleri koleksiyonda yerini aldı.

13 Dior SS2018 podyumunda Niki de Saint Phalle çizimi 12 St Tropez'de Niki de Saint Phalle heykelleri

6. MARNI ve DAVID SALLE: Marni kreatif direktörü markaya biraz daha davetkar ama aynı zamanda duygusal bir çizgi kazandırmak için ressam David Salle’ın nülerine başvurdu. Risso’nun ekoselerle dolu, çiçeklerle süslü tatlı bahar koleksiyonuna yakından bakıldığında Salle’ın telefonda konuşan ya da sigara içen çıplak kadınlarından tipik baskıların kıyafetlere desen olarak taşındığı görülüyordu.

7. CALVIN KLEIN ve ANDY WARHOL: Amerikan devi Calvin Klein’ın sanat aşığı kreatif direktörü Raf Simons, 2018 koleksiyonunda klasik Americana’nın kovboy kostümleri, boyalı denimleri, beyaz atletleri ve jilelerini pop artın babası Warhol’un “Tunafish Disaster” eserinden görüntülerle harmanladı.

8. COMME des GARÇONS ve ARCIMBOLDO: Modanın avangard isimlerinden Garçons tasarımcısı Rei Kawakubo pek çok kez sanatsal referanslarla forma ve silüete karşı duruş sergileyen koleksiyonlara imza atmıştır. Tasarımcı 2018 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda, meyve ve sebzelerden oluşan gerçeküstü portreler çizen 16. yüzyıl ressamı Arcimboldo’dan ilhamla hazırladığı kıyafetleri çocuksu aksesuarlarla ve boş tuvalleri hatırlatan beyaz renkte parçalarla karıştırdı.

Comme Des Garcons show, Runway, Spring Summer 2018, Paris Fashion Week, France - 30 Sep 2017
Yüksek modanın çağdaş sanat ile kol kola serüveninde 2018 bize güzel örnekler sundu. 2019’un da aykırı, üretken, şaşırtıcı moda ve sanat işbirlikleri ile dolu olması umuduyla herkese iyi seneler diliyorum."MODA VE SANAT BİRLİKTELİĞİNDE 2018’İN ÖNE ÇIKANLARI" postu İçin hiç yorum yapılmamış..

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu