mayoda türk imza

Hemen hemen her kadının tüm o “bronzlaşma”nın tehlikelerini anlatan uyarılara rağmen yaz gelince ilk hedefi altın bronzluğunda bir tene kavuşmak. Ve yine aynı sebepten pek çoğunun önceliği deniz alışverişinde fazla iz yapmayacak, dekoltenin de bronzlaşmasına izin verecek, insanı zebraya döndürmeyecek bikiniler edinmek. İşte böyle bir ortamda, buna rağmen mayolar özellikle son 3 yıldır inanılmaz bir yükselişte.

Benim gibi trend olmadan önce de bir mayo aşığı iseniz bu duruma en çok sevinenlerden olmuşsunuzdur, hani derler ya “long before it was cool” :) Fakat trend olmadan önce maalesef öyle cool, öyle sofistike modeller bulmak çok zordu, ya mutlaka allı güllü, ya leoparlı, ya olmaz olsun mayokiniler sebebiyle parça parça modellerden oluşmaktaydı. İşte yine son yıllarda – Ali Efe’nin uğuru diyorum çünkü tam doğum sonrası mayo kaçınılmazdı:) – Türk mayo tasarımcıları bir güneş gibi doğdu.

oye 1Oye Swimwear

Bu yazıda deniz giyiminde öne çıkan ve çok yüksek standartlarda bulduğum Türk tasarım markalarından bahsetmek istiyorum. Şahsi favorilerime geçmeden önce bu işin öncüleri ile başlayalım. Bence ilk kıvılcım olağanüstü vizyon ve yalın tasarım dili ile Oye Swimwear tarafından atıldı. 2007 yılında Ayça ve Zeynep isimli ikiz kızkardeşler ” Open Your Eyes” diyerek neredeyse gece şıklığında, transparan detayların mayoda kullanıldığı, feminen silüeti öven mayo tasarımları ile büyük beğeni ve ilgi gördü. Havuz ya da beach partilerde herkesin dönüp baktığı muhteşem mayolar günden geceye bile devam edebiliyordu.

cihannacar01Cihan Nacar

Hemen akabinde genç tasarımcı Cihan Nacar “neden sadece yazın ve neden sadece denizde giyelim” dercesine iddialı bir şekilde markasının oluşumunu mayo üzerine yapmaya karar verdi. Belki ilk defa bu tür mayolar Hande Yener gibi bir star sayesinde sahne kostümü olarak kullanılmaya başlandı. Mayo git gide güzelleşiyor, git gide hem materyal hem model olarak standart kalıpların dışına çıkıyordu. 2 seozn önce mayoya “couture” kavramını ekleyerek yeni bir kavram yaratmış oldu.

2012′de ise Lily and Rose mayoyu el emeği işleme, nakış ve değerli boncuklarla süslü maksimalist bir çizgiye taşıyarak wow etkisini katladı.

fauv 2Fauv Studio

Yine de “mayo” öncelikle gece giyiminde ya da şehirde değil denizde/havuzda/kumsalda yani suda ve kumda baş rolde. Bu ivmeyle olacak  mayo/bikini üzerine çok niş tasarım mayo markaları çıkmaya başladı. Benim kişisel favorilerimden biri Gözde Tekin tarafından 2016 yılında kurulan Fauv Studio. Fauv Studio’nun mayo ve bikinilerine sanat eserine bakar gibi bakmayı seviyorum: her bir koleksiyon için özel olarak çalışılan desenlerde  Miro ve Matisse’den ilham alan desen ve renkler var. El boyamasının özgünlüğünü görebildiğimiz desenler, abstract formlarda modellerle birleşince ortaya harika tasarımlar çıkıyor.

anais margauxAnais-Margaux| Paris

İçimdeki Fransız kadına, her daim elegan bir silüete düşkünlüğüme derman olan marka ise yine 2 kızkardeşin Paris’teki amcalarının izinde kurdukları Anais-Margaux. Bir tek mayosu ile kendinizi hemen müdavimi olarak bulacağınız bu marka tasarım yanında olağanüstü kumaş kalitesi ile de dikkat çekiyor çünkü ne vücudu sarışındaki mükemmellik ne renklerinin doygunluğu asla gitmiyor. Less is more bu marka için ilk aklıma gelen tanımlama.

5th position5th Position

Küçük birer kızken baleye ucundan da olsa sevdalanmışsak adını baleden, ilhamını ise dansçıların zarif ve çabasız silüetlerinden alan 5th Position’a kayıtsız kalmamız imkansız. Bale geçmişi olan Buse Uğur ve bir model/iç mimar olan Ezgi Bozkurt ortaklığındaki marka bu iki farklı vizyonun mükemmel bir harmanı. Çabasız, zarif, göz alıcı mayo tasarımları ile her yaz listemin tepesindeler.

moeva 1Moeva London

Birer mücevherden farksız Moeva London ise Londra’da daha henüz eğitim hayatlarındayken bu markayı oluşturan 3 kadının ürünü. Markanın imzası haline gelen metal aksamların asimetrik kesimler ve pencereler ile bir araya gelişindeki ustalık olağanüstü. Her bir mayosunu kusursuz güzellikte buluyorum.

Son dönemde MA by Melike Akbaşoğlu, Pecca Designs, Sand and Blue ve deri tasarımındaki başarısıyla tanıdığımız Ceren Ocak da mayo konusunda radarıma giren isimlerden. Sizlerin deniz giyiminde favori tasarım ya da hazır giyim markalarınız neler?

yüksek bel bikini

Peki bu sezon bize ufak ufak göz kırpan “yüksek bel” hatta kemerli bikini trendine ne diyorsunuz:) Sophia Loren, Marilyn Monroe ya da Gina Lolobridga’nın eski kumsal fotoğraflarında olduğu gibi kalçalarımızla barışıp onları biraz daha belirginleştirecek bu bikinileri kucaklayacak mıyız yoksa vitrinlerde bakması güzel deyip kaçınacak mıyız?"MAYONUN TÜRK TASARIMCILARI" postu İçin hiç yorum yapılmamış..

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu