file çorap crop top trendi

Her ikisini de çok severek yaptığım ikiye bölünmüş yaşamımdaki- yani akademi ve moda bloggerlığı diyelim- arasındaki tek ortak nokta belki de “trend” kelimesi. Ekonomide trend herhangi finansal ürünün ya da iktisadi aracın genel yönüdür, uzun orta ya da kısa vadeli olabilir, iyi bir şeydir çünkü öngörü yapmamıza yardımcı olur. Modada trend ise daha gelip geçici, kısa süreli eğilimlerin hatta “şimdi bu çok moda”nın karşılığı gibi bir şey. Ve bence maalesef çok tehlikeli, pek çok kişiyi peşinden sürükleyip, olur mu olmaz mı hatta ben bunu sevdim mi sevmedim mi demeden kurban eden bir terim:)

Artık eskisi gibi sadece 1-2 silüetin moda olduğu hapishaneden farksız çerçevelerden kurtulduk , her sezon onlarca trend ortaya çıkıyor, kimi çok daha fazla moda oluyor ya da seviliyor. Çok güzel! Bu öne çıkanların çoğunda tabii celebrity ve sosyal medya kanaat önderlerinin etkisi büyük. İşte bu “öne çıkanlar”ı öne çıkaran rol modeller sağolsun artık bu trend işi iyiden iyiye saçma bir hal aldı diye düşünüyorum.

Bu yazının yazılma sebebi ne plastik banyo terliklerinin sokağa inmesi, ne saten gecelikle akşam yemeği davetine katılmak ne kürkü nereye bulayacağımızı şaşırınca terliklerin içine ya da üstüne kadar indirmek. Benim için son damla olan file çorapların (ki file çorap sever ve giyerim) göbeğe kadar çekiilip pantolonun, jeanin, eteğin belinden görünür hale gelmesi ve tül üstlerin çamaşırsız giyilmeye başlanması bu yazının sebebi oldu. Normalde bir Hollywood filmi çekilecekse ve filmde bir Vegas striptizcisi rolü varsa kostüm departmanının ilk bulup getireceği görüntü değil mi bu? Çünkü yalnızca seksi değil aynı zamanda vaad ettiği seksiliğin “ucuz” olduğunu söyleyen bir kılık. Bu kılığı çokça görmeye başladığımızda tabii ki normalleşecek (hatta bence normalleşti bile) ve gözümüze böyle görünmeyecek, giyenler de birer striptizci değil zaten ve hiç olmayacak. Peki ama düne kadar hepimize bu şekilde görünürken ve öykk dedirtirken bugün neden “güzel” görünmeye başladı, bu bizim algımız bu kadar mı manipülasyona, bu kadar mı küçük parmakta oynatılmaya, bu kadar mı sen düşünme ben senin yerine söylerime açık? Eğer öyleyse vah halimize zira bu algı gibi pek çok algı yönetimine maruz kaldığımız yeni yüzyıldan zafer kazanmış bir öz benlikle ve kimlikle çıkmamız im-kan-sız!

file çorap

Bizim gibi ülkelerde kadın git gide eve daha çok mahkum hale getirilmeye, hakları hiç sayılmaya, sözünün/maaşının/oyunun kıymeti erkeğinkine kıyasla daha azaltılarak kimliksizleştirilmeye çalışılırken, gelişmiş ülkelerde de kadın git gide daha çok “seksapeli” üzerinden kimliklendirilmeye başlandı. İngilizcede “Why be normal?” diye çok sevdiğim bir söz var ama öyle ki olay bu şekilde giderse “Why not normal?”a dönsek fena olmayacak:)

Benim gözümde göğüslerini tamamen gösteren transparan bluzu günlük yaşamında tercih eden Kendall Jenner’la “rızası olduğu müddetçe tecavüzcüsüyle evlenebilir” diyen kadın eşit derecede korkunç. Benim gözümde her an yalamaya hazırım imgesi ile dilini bademciklerine kadar uzatarak ikonlaşan Miley Cyrus da, gelişmemişliği, şalvarlılığı, Arap özentiliğini üstüne yapıştıran takkeli prensler ve prensesler aynı derecede korkunç. Benim gözümde siyah kadının on yıllarca çektiği çile ve eziyeti daima hatırlatan ve siyah kadını onore eden bir ödülü üzerinde salkım saçak çinçilla kürkle çıkarak alan ve bir vahşeti kıyafet diye giyip duygusala bağlayan Rihanna ile sokak köpeğinin kulaklarını kesip “paylaşmayı” iş sayan vahşiler eşit derecede korkunç. Rol modeller daha çok konuşulmak için uç kimlikler edinmeye, uçlar bize olağan gelmeye başladı.

transparan üst kendall jenner

Tabii bu yazıdaki her şey şahsi fikrim, belki çok da abartmış olabilirim. Hepimiz prenses peri olmak, feminen silüetlerde süzülmek, “normal” ne demekse işte öyle giyinmek zorunda tabii ki değiliz ama neden “sırf o yaptı” diye bir durup düşünmeden giyinmeye başladık? Kendi istediğimiz gibi, kendimizi mutlu ve güzel hissettiğimiz şekilde, bize yakışmasa da seviyorsak sevdiğimiz renklerde ya da şekillerde elbet giyinmek özgürlüğüne ve hakkına sahibiz. Ana fikir “kendimiz” olduğu sürece.

Neden külotlu çorabımızı ya da göğüslerimizi istediğimiz zaman, istediğimiz yerde, yalnızca bizim istediğimiz şekilde göstermek özgürlüğünü cebimize koyup, herkes görsün diye instagramda gelecek 1500 likea boşver demiyoruz? Neden sırf beğendiği, örnek aldığı, sevdiği Kendall gibi transparan bir bluzla markete gidecek bir ortama ve hayata sahip ol(a)madığı için gençliğini bunalımda geçirip, daha ışıklı hayatlara layığım illüzyonuna kapılan çocuklar var?

Bu güzel değil deme cesaretini
Bu bana göre değil deme cesaretini
Bu BEN DEĞİLİM deme cesaretini
gösterin.

Hem kendinize, hem “rol model” dediklerinize."Trend Kurbanları" postu İçin 10 yorum yapılmış.

 1. Serap diyor ki:

  Guzel bi konuya deginmissiniz.ozellikle genclerin etkilendigi yozlasmis, asaletten ve zerafetten uzak giyinen insanlar goruyoruz.unluleri o kadar cabuk ve fazlasiyla taklid ediyoruz ki onlar da fark yaratmak adina bu tur yollara basvuruyor diye dusunuyorum

 2. selda diyor ki:

  işte bu!..
  noktası virgülüne kadar katılıyor ve aynı hisleri, düşünceleri paylaşıyorum.
  sevgiyle…

 3. ayşe diyor ki:

  vaaaaaayyy sizden görmeye alışık olmadığımız şekilde sert bi yazı olmuş:) amz çok beğendim yazının tamamını. eleştirilerinize katılmamak elde değil

 4. Anonim diyor ki:

  Merhaba, dün bu yazıyı görünce o kadar şaşırdım ki bu haklı isyana. Çünkü belki de herkesi içten içe irrite eden bir durum ve moda konusunda öncülük eden(!) insanlar da buna çanak tutunca, sürü psikolojisiyle o trendi uygulamasak bile sessizce kabulleniyoruz. O kadar haklısınız ki aslında…

 5. Çiğdem Bakşi diyor ki:

  Çok yerinde bir post ve yorum olmuş. Tebrik ve teşekkür ederim, hislerime tercüman oldunuz.

 6. Gamze diyor ki:

  Tespitleriniz oldukça haklı ve yerinde olmuş, çok beğendim. Böyle düşündüğünüz ve kadın olmayı basitleştiren durumlara bakış açınızı bu denli açık ve net şekilde paylaştığınız için de gurur duydum. Bu konuda fikrinize sonuna kadar katılıyorum. Ayrıca böyle düşündüğünüz için bir kadın olarak teşekkür ederim.

 7. Anonim diyor ki:

  Lakin son konunuz: “İndirimde Yeni Sezona Hazırlık Rehberi 16 Şubat 2017″

  Bunu zaten siz bu hale getiriyorsunuz. Yorumum yayınlansın veya yayınlanmasın, siz görüp silin o yeter. Kendinizin de işçi olduğu bu sektörün kurbanlarını yargılayınca içiniz hafifler, hafifletin tabii. Hafifleyin ki taşıyamadığınız saçmalıklar içinde kendinizi boğuluyormuş gibi hissetmeyin.

  • styleboom diyor ki:

   ne alakası var? burası bir moda blogu ve bir moda blogu diye de her gördüğü trendi -uysun uymasın- uygulamayı uygun bulmayan bir yazarı var. bu yazar bu yazısında diyor ki her gördüğünü sırf o yapıyor diye yapma, kendien yakıştırıyorsan, onunla mutlu oluyorsa yap; diğer yazısında diyor ki bak şu kadar trend var ve bunların bu kadar kısmını indirimde bulabilirsin, kendine uygun bulduğunu ekonomik olarak al, bulmadığını zaten alma. “inceleme” kategorisi altında daha o tür pek çok araştırma/inceleme yazımı, modadaki taşları ve telaşları eleştirdiğim ya da övdüğüm yazılarımı bulabilirsiniz.

 8. defne diyor ki:

  ya bu yazı çok iyi olmuş…kendall ne giyerse beğenen bir kitle var bu olmamalı veya rihanna…onlar şov kızları, biz değiliz…gençler ne yazık ki bunu ayıramıyor ve komplekse kapılabiliyor. ben modayı takip etmiyorum diyene güler geçerim, çünkü lcwaikikiden de alıyor olsa ne biliim bin kat pahalısından…iyi kötü moda olduğu için vardır o kesimler, o renkler…moda diye giyme, beğendiysen, sana olduysa giy…kocaman bir göbeği olan bir erkeksen o göbeği iyice ortaya çıkarma veya kadınsan…her kendaldakine tapma ya. saygılar efenim, biraz coştum :)))

 9. ipek diyor ki:

  işte bu yüzden seni ayrı bi seviyoruz

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu