melania-trump-getty

The Sophie Theallet brand stands against all discrimination and prejudice. As one who celebrates and strives for diversity, individual freedom, and respect for all lifestyles, I will not participate in dressing or associate myself in any way with the next First Lady. The rhetoric of racism, sexism, and xenophobia unleashed by her husband’s presidential campaign are incompatible with the shared values we live by.

Ünlü tasarımcı Sophie Teallet geçen ay tam da bu kelimelerle müstakbel First Lady Melanie Trump’ı hiç bir şekilde giydirmeyeceklerine dair bir basın bildirisi yapmıştı.  Doğrusu bu oldukça cesur açıklama, büyük ihtimalle yeni first lady’nin hemen her giydiğinin sold out olacağı düşünülürse Teallet’in politik duruşunun ve felsefesinin satış ya da kardan daha önde geldiğini gösteriyordu. ABD’de henüz fikir ve fikri beyan özgürlüğü varken yapılan bu oldukça dürüst ve cesur açıklamadan bir kaç hafta sonra bu defa da Tom Ford yeni first lady’nin Tom Ford kadını imajına zaten uygun olmadığını belirterek kendisini giydirmeyi düşünmediğini söyledi. 

2016 Election Trump, New York, USA - 09 Nov 2016

İşin ironik tarafı ABD’nin Jackie O.’dan bu yana belki de ilk kez fiziği ile hala modellik yaptığı zamanlardaki kadar güzel bir first lady’ye sahip olması ve bugüne dek kimleri kimleri güzel, şık ve zarif göstermek için ter döken tasarımcıların çoğunun bu yasak elmayı duruşları gereği geri çevirmek durumunda kalmaları:)

Peki diğerleri? Marc Jacobs da en az Teallet kadar sert bir uslüpla enerjisini Bayan Trump’ı giydirmeye harcayacağına kocasının ve taraftarlarının incittiği insanlara yardım etmeye harcamayı tercih edeceğini söyledi. Kısacası müsakbel first lady’ye kocası ekseninde giydiren giydirene diyebiliriz! Öte yandan Tommy Hilfiger parmaklarını çapraz yapmış heyecanla piyango bana çıksa diye bekliyor çünkü hiç bir şeyin kendisini first lady’yi giydirmekten daha fazla mutlu edemeyeceğini belirtmiş. Diane von Furstenberg ise Trump artık başkanımızsa eşi de her first lady gibi saygıyı hak ediyor diyerek açık kapı bırakmış.  Cynthia Rowley ise iyi de parasını bastırıp alıp giyebilir bu bizim kontrol edebileceğimiz bir şey değil diyerek hafif safa yatmış bence:)

GOP 2016 Trump, Cedar Rapids, USA

Moda endüstrisinin Trump’ın hedef aldığı azınlık, grup ya da kitleler tarafından domine edildiği düşünülürse, kampanyadaki olağanüstü çirkin, saldırgan ve hatta bu kişileri hedef gösteren yaklaşımının tasarımcıların çoğu tarafından kişisel alınmaması bence de ne çok mümkün ne de samimi olurdu. Öte yandan özellikle Michele Obama tarafından oldukça titizlenilen Amerikalı tasarımcıları destekleme ve Amerikan moda endüstrisini yükseltme çabası bu şekilde sekteye uğrayacak gibi. Kısacası ABD başkanlık seçiminin sonucu moda endüstrisini bile karıştırdı!

Kampanya döneminde beyaz, pembe ve pudra tonları tercih eden Melanie Trump’ın seçimleri aslında hep çok şık ve zarifti ama işte first lady adayıysan işler o kadar da basit olamıyor. Neden mi? Örneğin 1100 dolarlık fular yakalı pembe Gucci gömleği ile ortalık birbirine girdi ve internet forumları sallandı. Bu gömleği giymesinin aşağılık bir davranış olduğunu iddia edenlerle, ne var alt tarafı bir gömlek diyenler ikiye ayrıldı. Donald Trump’ın olay yaratan seksist söylemlerinden birinde “pussy” kelimesini kullanması ve hemen akabinde Melanie Trump’ın ingilizcede pussy bow olarak adlandırılan bu gömlekle sahne alması “manidar” olarak nitelendirilmişti.  Yeni first lady belki de kıyafet seçimleriyle böyle ince mesajlar vermeyi seviyor, ya da politik tartışmalara yol açmamak için gerçekten bir an önce first ladylik stilini bir bilene bırakması gerekiyor."Melania Trump’a Giydiren Giydirene" postu İçin hiç yorum yapılmamış..

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu