çocuk odası iskandinav stili

Senenin son tatilini de bitiren hüzünlü bünyemden azıcık bir zorlamayla çıkardığım pek neşeli bir günaydın eşliğinde yeni haftanın ilk postu beni instagram ve snapchatden takip edenlerin çoktandır bildiği ve baydığı oğlumun yeni odası hakkında. Sık sık bölünse de aylardır süren çalışmalarımın (tabii @KidsLivingetc gibi bir süper kahraman desteğiyle)  sonucunda işte artık #babyboom değil #miniboom odası ile karşınızdayım. Bu odanın en güzel ve beni en mutlu eden taraflarından biri tamamen tesadüfler silsilesi sonucunda bir “kadın girişimi” eseri olması, anlatacağım:)

Bol bol fotoğraf var diye kestirip atacak değilim, hadi hikayenin taa en başına döneyim. Karnım burnumda taşınma kararı alıp, doğum yapmama ramak kala ev değiştirip, hastane bavulum kapıda merdiven tepelerinde ev yerleştirdiğim bir zamanda fazlaca hormon baskısı altında hazırlamıştım oğlumun bebek odasını, ondan olacak oğlanın boy uzadıkça uzarken ben o odadan bir türlü kopamıyordum:) Pek de güzeldi, ne de mini miniydi, gel gör ki tuvalet eğitimi de bittiğine göre, 3 yaş mumları sonsuz kez tekrarlanarak üflendiğine göre, her gece ya ayaklar ya baş karyolayı iterek büyütmeye çalıştığına göre bu oda değişmeliydi. Daha sade olmalıydı, daha çok alan kalmalıydı, daha organize durmalıydı, oğluma bir çok şeyi daha “kendi başına” halledebilme imkanı vermeliydi.

İşe bir “stil” ya da “tema” ile başlama kararı aldım. Modern, minimal ve ferah olması için İskandinav stilini seçtim, metalin maskülen ve modern görünümünü ahşabın doğallığı ve sıcaklığı ile birleştireyim dedim. Ama bizimki epey de renkli bir kişilik olduğundan İskandinav stili denince ilk karşıma çıkan monokrom ya da çok renksiz örneklerden olmamalıydı, biraz patlangaç lazımdı, bizimki sarıyı çok sevdiği için sarıyı siyah ve ahşapla birleştireyim dedim. çocuk odası kidslivingetc mimari danışmanlık

İlk odadaki düstürüm devam etti, bebek ya da çocuk mobilyasına astronomik fiyatlar vermek bana göre değil; bebek ya da çocuk odasını bir tiyatro sahnesinden farksız abartı dekorasyona boğmak da, hele uçuk bir yatakta çocuğumu ben çok beğendim diye o masalın kahramanı olmaya zorlamak da. Ekonomik, ulaşılabilir ama sağlıklı ve düzgün bir karyola; boyası ya da malzemesi zararlı içermeyen mobilyalar bebek ya da çocuk odası için bence fazlasıyla ideal. Gerisi ise tamamen dekoratif ayrıntılara kalıyor. İlk odamda bana en çok sorulan duvardaki o 3 tablo, çekmece kulpları ve duvar kağıdıydı örneğin işte o kadar basit:) Bu odada da aynı şeyi benimsedim, ekonomik mobilyalar ama fark yaratacak aksesuar ve dekoratif objeler.

çocuk odası şifonyer ikea tarva diy

İlk hamle olarak Ikea’dan siyah ferforje Minnen karyolayı (3 seçenek içinden oğlum bunu seçti) ve doğal çam Tarva şifonyeri aldım geldim, onlar montaja gelene kadar ( bu arada İkea’da nakliye ve montaj 1 yüzyıl sonraya veriliyor neredeyse amma uzun)  odanın duvarını civciv sarıya boyattım. Montaj oldu ve bam, hayır bir şeyler uyuşmuyor gibiydi, neden böyle olmuştu, çok moralim bozulmuştu. Mobilya kısmını güya kafada bitirdiğim için sürekli oğlumun sevdiği şeylerle örtüşen dekoratif şeyler ve İskandinav stili obje vs arayışındaydım ve karşıma @KidsLivingetc çıktı onlara bir dondurma lamba hakkında yazarken biraz da ağlamış olacağım, bana sadece çocuk odası dekorasyonuna özel bir e-ticaret sitesi olmadıklarını aynı zamanda bebek ve çocuk odası için mimari danışmanlık hizmeti verdiklerini de söylediler. Kendileri de aslında çocukları olunca onlarla daha çok birlikte olabilmek için kurumsal hayata veda edip kendi girişimlerini kuran 3 mimar anneymiş. Ben de havalara uçarak bana bir el atın dedim; elimde ne var anlattım, neden hayalimdeki gibi uyuşmadığını bilemedim dedim, bütçemi de söyledim uçamam dedim, üstüne oğlumun zevklerini sordular, karyola ve şifonyerin mükemmel uyacağını endişe etmememi söylediler ve sonra bana bir eskiz yolladılar. çalışmadaki her şey çok yapılabilir, çok uygundu, aradığım “bütünlük” tamamen detaylarda saklanmıştı.

çocuk odası kidslivigetc

Bir oğlan çocuğu olarak Ali Efe’nin ilk odasında en işimize yaramayan şeyin gardrobu olduğunu söylemeliyim, ne asalım cicili bicili askılara şort mu, pantolon mu, o yüzden bu defa odadan dolap işin tamamen kaldırıp bol çekmece ihtiyacımdan iki şifonyerle devam etme kararı aldım. Tarva şifonyerin kulplarını @KidsLivingetc ‘nin projede yazdığı gibi siyaha boyayınca ( ahşap boyası ile boyadım) karyola ile uyumu tam anlamıyla sağladı.

çocuk odası ali efe ünaldı 5

Yanına şifoyerin doğal çamına uysun diye oyuncakları organize etmek üzere yine Ikea’nın meşhur Trofastinin de çam versiyonunu aldım. Oğlumun bol bol tırmanma ve atlama, zıplama ihtiyacı olduğundan:p Trofastin uzun değil de enine olan modelini seçtim ve yan yana iki tane aldım. Çünkü bu oyuncak organizatörünü aynı zamanda bir bank, bir masa gibi de kullanabiliriz diye düşündüm; ki tam da düşündüğüm gibi oldu, tırmanma ve defalarca geri atlama işine de yarıyor, eline kitap alıp oturduğu okuma köşesi işine de yarıyor. Burada bir not her ne kadar çam Trofast çok ama çok güzel görünse de örneğin beyazında olduğu gibi kolayca çekilmiyor çekmeceleri, ahşap gövde plastik çekmeceleri biraz tutuyor, Ikea bunu düşünememiş, belki raf içlerini verniklerim diye düşünüyorum şu an.

çocuk odası kitaplık tahtamanya

Tüm bunlardan sonra benim için en en önemli ve ne zamandır hep yaptırmak istediğim parça tam bir kitap kurdu olan Ali Efe için bir Montessori kitaplığı idi, çok öyle Montessori annesi olduğumdan değil de oğlanın kitaplarına kendince taktığı ya da betimlediği adları sadece ben anlayabildiğimden ve bir başkasından o kitabı istediğinde o kişinin asla doğru kitabı bulamamasından:) Hangi kitabı istiyorsa alsın kendisi yahu diyordum. Burada en büyük endişem mobilyalarla aynı uyumu yakalayacak bir ahşap kitaplık bulup bulamayacağımdı, araştırırken instagramda @tahtamanya_ ‘yı buldum, bir tek onlarda boyasız doğal ahşap bir örnek görmüştüm, hemen mesaj attım, bana gördüğüm fotoğrafın ladin olduğunu çam ağacından yaparlarsa çok daha iyi olacağını söyleyen yine girişimci bir kadın cevap yazdı. Taa Denizli’den istediğim kitaplık geliverdi. Şimdi fotoğrafa bakıp iyi de bu Montessori kitaplığı amacından sapmış, yukarı asılmış çocuk nasıl erişsin diyene, 10 incy wincy spiderın tırmanma gücünde oğlan çocuğu annesi değilsin derim:) Öyle de bir çıkıyor, öyle de bir alıyor:) @tahtamanya_ Kamer Hanım öyle tatlı öyle tatlı ki şiddetle tavsiye ediyorum.

çocuk odası sepet hm

Büyük parçalar bittiğine göre gelelim her dekorasyon işine bulaşanın en büyük kabusu olan halı ve perdeye:) Perdede neyse ki bu defa işim rast gitti ve projemizdeki gibi hafif, kırık beyaz keten fon perdeyi Ikea’dan bulduk. Perdeyi renksiz ve desensiz istediğim için perdenin üzerine biraz neşe katacak, biraz sarılar ve griler verecek bir şey yapmak istedim, aklımda minik ponponlar vardı fakat ponpon bakarken tesadüfen @funnylights ‘a rastladım, el yapımı ipten ışıklı renkli tatlı topçuklardı bunlar. Ali Efe yılbaşında ağaca astığımız ışıklı topları çok sever o yüzden bunu odada baki kılabiliriz diye düşündüm, @funnylights size istediğiniz renklerde özel olarak hazırlıyor lamba toplarını ve evet hazırlayan da yine kurumsalı bırakmış kendi işini kurmuş bir harika kadındı:)

çocuk odası funnylights lamba çocuk odası funny lights top lamba

Parkemiz çok koyu renk olduğu için siyah-beyaz değil koyu kahveyi kıracak ve odaya uyacak bir kilim arayışına girdik. Arıyorum buluyorum istediğim gibi bir kilim bakıyorum 1000 Euro (ah burada şimdi bir emoji olsaydı:)), daha uygunu bakıyorum 1000 lira:o  İmdadıma H&M Home yetişti, şu İsveç’e gel de bayılma:)  H&M Home tam bir uygun fiyatlı kilim cenneti imiş meğer, renk renk, desen desen, yaz koleksiyonu nefisti, aklım yeşillerde, mercanlarda kaldı ama bana çok da sade bir gri-beyaz gerekliydi, onu aldım; odayla uyum sağlaması için dört köşesine sarı ponponlar yaptık. Bir de oyun halısı edindim. H&M Home benim eve çoooooooooook uzakta diye  hayıflanırken bir de ne göreyim meğer Anadolu yakasına da açmış, nasıl hayat kurtardı belli değil.

çovuk odası top lambalar

Odada ahşap mobilyaların metal yatakla, metal yatağın ahşap parçalarla bütünlüğünü sağlamak için bir kaç ufak tefek aracı gerekiyordu. Yatağın hemen başucuna Ikea Flisat serisi tabureyi kullandık, @KidsLivingEtc‘nin önerisiyle daha tasarım bir hava vermek ve sarıyı katmak için bacaklarını ahşap boyasıyla sarıya boyadım. Aynı tabureyi bir de kara tahta önünde kullanmak üzere boyadım. Yani biri hayatına tabure olarak diğeri ise başucu sehpası olarak devam ediyor:) Yatağın hemen yanında ve başucunda da benim çok sevdiğim ahşap ev raflardan koyma fikri vardı ama arayınca bulunmaz ya o ev raflardan bir türlü bulamadım, onu da @tahtamanya_ ‘ya sipariş ettim.  Böylece metal yatak ahşapla kavuştu.

çocuk odası iskandinav raf stringçocuk odası kidslivingetc ev biçimli rafçocuk odası batman hm home

Tarva şifonyerin üzerine ise aynı kardeşliği yakalamak için @KidsLivingetc‘den metal ev biçimli raf, string duvar rafı ve H&M Home’un her derde deva metal sepetlerinden koydum. Ahşap kitaplığın da hemen önüne odada az miktarda olsa da dördüncül renk olarak seçtiğim yine H&M Home’dan nane yeşili bir tel sepet kullandım.

Processed with VSCO

Tekstil cenneti ülkemde çocuk için modern, minimal nevresim bulmak kolay değil, 3 yıl önce de aynı serzenişte bulunmuştum. Aradığıma ancak ithal ürünler cevap oluyordu ama başına İskandinav stili koymak sonuna bol sıfır koymak demekti. Açıkçası haftada 120 kez yıkanacak nevresimlerim de daha uygun olsun istedim ve rotayı yine HM Home’a çevirdim, çok güzel ama hep siyah beyaz iki takım edindim. Sonra yine kidslivingetc tavsiyesiyle karşıma @happydreamco çıktı, hem de sarı hem de modern hem de o Batman maskeli yastık kilifiyla beni yakaladı.

çocuk odası oyuncak kutusu oldwooddesign çocuk odası oyuncak sandığı iwooddesign

Takdir edersiniz ki Trofastin mini çekmecelerinin kurtaramayacağı bir kısım oyuncak problem yaratacaktı, o yüzden daha büyük oyuncaklar için sarı bir oyuncak sandığı istiyordum ama o İkea Trogeni istemiyordum, ne tipi ne dokusu bize uymuyordu. Bir görselde ahşap sebze kasası gibi bir kasa görmüştüm keşke o sarı olsaydı diye ararken bu sefer epey rustik ve dergilik olarak kullanılan tekerlekli bir ahşap kasaya @oldwooddesign ‘da rastladım, onlara yazdım acaba bu modeli sarı ve üzerinde de TOYS yazan bir şey yapabilir miyiz diye (çocuğunuzun ismini ya da istediğiniz başka şeyleri de yazıyorlar ama ben o isim olayını pek sevmediğimden Toys tercih ettim) Ahşap kasa geldiğinde rengi de, bozulmamış ahşap dokusu da tam tam istediğim gibi olmuştu.

çocuk odası iskandinav monokrom

Peluş oyuncaklar için yine H&M Home’dan dev bir tel sepet, atmaya kıyamadığım hatıralı ıvır zıvırlar için de yatak altına yerleştirdiğim Boyner rafya sepetler süper oldu.

çocuk odası karyola çocuk odası ali efe ünaldı 3

Gelelim en minnoş ama en tatlış kısımlara:) Karyola ile paralel poster/ art print olayına ben bayılıyorum önceki odadan da biliyorsunuz. @KidsLivingEtc ‘ye Ali Efe için “aydede”nin ve “twinkle twinkle little star” şarkısının sembolik olduğunu söylemiştim, uçak ve roketlere bayıldığını, annesi gibi bir dondurma canavarı olduğunu, bu sıra kendini tamamen süper kahramanlığa ve cesurum benliğe adadığını da: ) Bana kendi koleksiyonlarından 3 poster önerdiler, yıldızlarla bezeli olduğu için yatağın üzerinde harika oldu. Odamızın renk ve konseptine uygun süperkahraman Batman olduğu için yine kendi koleksiyonlarından Batman ahşap duvar askısı ve Batman maske bannerı da eklediler. Bir araya gelişiminizin kahramanı olan dev dondurma led lambayı unutmayalım, odada Ali Efe’nin en sevdiği şeylerden biri o! Işıklı panoya sloganlar yazmak ise benim olayım:)

çocuk odası kidslivigetc iskandinav stili

Batman ahşap askıyı aslında montunu/hırkasını asar diye düşünerek konumlandıracaktım başta ama sonra o çok aradığım boy cetvelini asmaya karar verdim. Sade bir boy cetveli bulmak da ne zor oldu, hep ya zürafalı ya bir şey, artık tam kendim duvara çizeyim siyah diyordum ki yine H&M Home’dan bu oldukça iskandinav stili boy cetvelini buldum:)

çocuk odsı karatahta

Geçen yıl evde bir resim sergisi yapınca Ali Efe pek sevinmişti diye bu defa ona bir ressam gibi çalışacağı karatahta ve beyaz tahta aldık İkea’dan. Başta duvara kara tahta yapma fikrim vardı iyi ki öyle yapmamışız. Çünkü Ali Efe beyaz tahta ya da kağıda çizmeyi daha çok sevdi ve tercih etti.

çocuk odası kitaplık tahtamania

Son olarak pek özel bir parçayla bitireyim; odada (Ali Efe henüz çok küçük olsa da ) tasarım bir parça, özel bir şey olsun çok istiyordum. Bu oda değişse de, odayı bırak bir gün bizim yanımızdan kendi hayatına gitse de birlikte götüreceği, her odaya her yaşına uyabilecek bir parça. Onu da bir gece çok candan bir arkadaşımdan gelen mesajla buldum. Tamamen el emeği, ahşapla haşır neşir olup da ortaya çıkmış harika bir fotoğraf yolladı bana, yeni markası olan @tahtamahta ‘dan bir tilki kafası. O bana nasıl olmuş diye fikrimi soruyordu ama tam da aradığım şey böyle bir şey, ona hemen bize bir tilki yapabilir misin diye sordum. Şimdi bir de kendi salonum için edineceğim çünkü her biri ayrı güzel.

çocuk odası ali efe ünaldı

İşte küçücük odanın upuzun hikayesi bu:) Evde en çok vakit geçirdiğim yer, gündüz oyunda, gece bölünmüş uykularda yine yeni anılar biriktirdiğim, biriktireceğim, bir gün yine eskiyecek, benim yine zalimsin zaman diyeceğim küçücük dünyanın kocaman hikayesi:) Umarım bu ara yeni bebeği için minik patikleri dizerek oda hazırlığında olan annelere, ya da benim gibi bir türlü bebek odasından bebeği değil kendi ayrılamayan koca bebek annelerine ilham olabilmişimdir:))"Project Miniboom: Yeni Oda Yeni Hatıralar" postu İçin 8 yorum yapılmış.

 1. Burcu diyor ki:

  Herşey çok güzel olmuş boom, ellerine sağlık. Biraz montessori havası aldım sanki, yatağı, oyuncakları, kitapları, onun ulaşabileceği şekilde. Yatağına bayıldım ve gerçekten bana da ilham oldu. Sanırım bizde böyle birşey alacağız. :)) Güzel günlerde sağlıkla kullanın!!!

 2. Meltem diyor ki:

  Merhaba Boom:) ne yalan söyleyim dört gözle beklediğim bi posttu. Ellerine, zevkine sağlık. Şimdi izin verirsen buradan sana 2 koca sorum var:) 1.si, sıkı bir takipçin olarak Ali Efe’nin kitapları çok sevdiğini biliyorum.burada da “tam bir kitap kurdu” diye belirtmişsin. Oğlum 2 yaşında ve birkaç ay öncesine kadar övüneceğim derecede kitaplara düşkündü.artık görmek istemiyor ilgisini çekmiyor. Bu konuda verebileceğin bi tavsiye var mı? Mesela Ali Efe’nin kitaplara ilgisinde annesi olarak nasıl bir payın var? 2. sorum (nolur bana kızma, zira haddimi biraz aştığımın farkındayım) 2. Bebeği düşünüyor musunuz

 3. Tuğçe diyor ki:

  Herşey harika görünüyor Boom merakla Bekliyordum. Bizde Hem artık yatağımıza sığamıyorduk hemde kardeşin geleceğini öğrenmemizle farklı fikirler arıyordum sanırım artık bir ucundan başlayabiliriz

 4. nesli diyor ki:

  Gule gule kullansin, kullanin, cok guzel olmus. Ayni yaslarda bir cocuk annesi olarak her fotografa icine oglumu koyarak baktim. Boyunun yetistigi ve hatta o tabureye cikarak yetisebildigi tum aksesuarlarin onun icin oyuncaga donusebilecegini ongorebiliyorum. Cok azi su ilk formunu korurdu herhalde bizde olsa. Tilki’nin uzerinde silinebilen(?) markerla cizilmis gozleri gorur gibi bile oldum :) Tabii her cocuk farklidir, kimi gercekten duzenli yapida oluyor ve odalari en ozgur olduklari yer oldugu icin yapacagi varsa da o kadarina musaade ediyor insan.

  Bir de biz ABD’deki “1000 books before Pre-K” projesine yazilmistik.Sehir kutuphaneleriyle ortak yurutuluyor, ve mesela 100 farkli kitaba ulasinca kutuphane panosuna cocugun resmi asiliyor. Biz 100 farkli kitaba ulastik. kitap farkliliginda bu sayiya ulastiktan sonra tekrarli okumalar da sayiliyor, ve hedef, 4 yasindan once ilk olarak 500, sonra 1000′e ulasmak. Iste bu projenin bir de app’i var, cok kullanisli. Okudugumuz kitaplari, ve kac kere okudugumuzun logunu tutmaya yariyor, ufukta bir hedef olmasi hem anne-babaya hem cocuga motivasyon veriyor. App sayesinde turkiye’den de katilmak mumkun. Boyle minik kitap kurtlari icin tavsiye ederim.

 5. zuzuşka diyor ki:

  Odaya bayıldım. Uzun zamandır bu postu bekliyordum. Ben de oğluma bu ara yeni bir oda dekore ediyorum bu oda haızrlığını duyunca biraz yavaşlamıştım. İyi ki de öyle olmuş H&M bakmak şart oldu. Yukarıdaki sorulardan birinde çocuğum kitap okumuyor demiş Meltem Hanım nacizane fikrim üstüne gitmeyip zamana bırakmak ama bu arada siz okumaya devam edin derim. Sevgilerle…

 6. Meltem diyor ki:

  Ah çok teşekkür ederim sevgili Zuzuşka, ilginize ve naçizane tavsiyenize:) En büyük korkularımdan biri oğlumun kitaplardan uzak durmasıdır. Evhamım bundandır:) Sevgiler…

 7. Gamcje diyor ki:

  Boom, harika olmuş Ali Efe’nin odası. Sağlıkla güzel anılar biriktirin inşallah. Gardolap konusunda sana katılmamak elde değil. Ayrıca benim çocuklarımla arasında 1 yaş olması nedeniyle oda konusunda ilhamımız olacaksınız hep, çook teşekkürler :)

 8. Ozlem diyor ki:

  Merhaba cocuk odaniza bayildim

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu