anaokulu seçimi

En sevdiğim özelliklerimden biri dijital izlere fazla güvenmeyip kağıda ve kaleme hiçbir zaman sırtımı dönmeyişim olmuştur. Hislerimi, yaşadıklarımı yazmayı, yazdıklarımı bazen sadece kendime saklayıp bazen paylaşmayı severim. Bugün ne yapmışım diye bir iki yıl öncesine dönüp bakmayı, orada okuduğuma kimi zaman gülüp geçmeyi, kimi zaman hala aşamamış olmama şaşırmayı da. Nisan ayı geldi, Ali Efe’nin doğumgünü yaklaşıyor diye geçen yıl not ettiğim bir telefon numarasını  ajandamın yaprakları arasında ararken 2015 Nisanı boyunca belki doğumgünü yaklaşıyorun da kaygısıyla yani aslında bu çocuk büyüyorun farkındalığıyla kendimi okul öncesi arayışına vermiş olduğumu gördüm. O zamanki süreci ve sonucu zaten şu yazımda anlatmıştım. Ajandada notlar notlar, kiminde kızgınlıklar, kiminde alt alta bir sürü ekolü karalamış, tikler ve çarpılar koymuşum, saatler hakkında, yemekler hakkında, bahçe hakkında, konuştuğum adam hakkında yazmışım.  Bunu görünce aklıma “7″ye bu konuyu eklemek geldi. Her ne kadar iş öyle sadece “7″ maddeye indirgenecek kadar basit olmasa da, işin içinde annenin de çocuğun da duyguları olunca, çocuğun hayatındaki “ilk”lerden birini seçen kişi olmanın ağırlığı da eklenince belki dedim minik de olsa bir rehber olabilir 2016 ajandasını okul öncesi arayışı ile dolduran annelere.

Tabii bu listeyi yapmak benim haddim olmayacağı için, bizim okuldan randevu aldım, olayı onlara anlattım, bana genel bir liste hazırlayabilir misiniz diye sordum. New School Ataşehir‘in kurucusu Gül Şahin, okulumuzun psikoloğu (ve bir bakıma bizim de ebeveyn psikolojimizle sık sık boğduğumuz) Ayşegül Hanım ve müdürümüz Hilal Hanım bir araya gelip sizin için bu “7″yi hazırladılar. Sözü onlara bırakıyorum.

anaokulu seçimi new school atasehir

” Okul öncesi eğitim çocuğa, ilerki eğitim hayatı boyunca gerekli olacak olan sosyal, duygusal, çalışma ve problem çözme becerilerinin temellerini oluşturma fırsatı verir. İyi bir anaokulunun en önemli hedeflerinden biri çocuğun kendi öz saygısını geliştirmek olmalıdır. Bu anlamda anaokulu seçimi çocuğun kendisiyle barışık olması ve öğrenme sürecinde yapabileceklerine güven duyması için çok önemli bir adımdır. Bununla birlikte iyi bir okul öncesi eğitim ortamı çocuğa işbirliğini, başkalarının varlığında bir şeyler öğrenmeyi, sıra beklemeyi, sabırlı olmayı, diğerlerini dinlemeyi kısaca sosyal bir ortamda diğerleriyle var olabilmeyi vaad eder. Tüm bu sosyal gelişim imkanlarının yanı sıra iyi bir okul öncesi eğitim yuvasında bulunması gereken elbette ki çocuğun öğrenme isteğini ve merak duygusunu tetikleyen ve teşvik eden bir öğrenme ortamı. Özetle iyi bir anaokulu hem sıcak bir ev ve aile ortamı hem de çocuğun eğitim hayatının ilk ve en önemli evresini geçireceği bir eğitim yuvası olma özelliklerine aynı anda sahip olmalıdır. Öyleyse iyi bir anaokulunun sahip olması gerekenleri aşağıdaki gibi maddeleyebiliriz:

1)SEVGİ: Anaokulu seçiminde belki de en önemli özellik okuldaki öğretmenlerden temizlik personeline kadar tüm ekibin sevgi dolu, anlayışlı, hoşgörülü, şefkatli, güler yüzlü, tecrübeli ve işini severek yapıyor olmasıdır. Okulun tüm atmosferini doğrudan etkileyecek olanlar içerideki kadrodur ve bu çocuklara doğrudan yansır. Profesyonel bir ekip öncelikle çocuğun mutluluğuna sonra da gelişimine doğrudan etki edecektir.
2)GÜVENLİK, HİJYEN Ve OKULUN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ: Okuldaki güvenlik önlemleri, okulun bahçesi, serbest oyun alanları, çocukların kendi sınıfları dışındaki farklı etkinlik alanları, çocukların hayal dünyasını besleyen sürekli değişen çevre düzenlemeleri, eğlenceli, neşeli ve aydınlık bir atmosfer önemli kriterler arasında sayılabilir.
3)OKULUN EĞİTİM ANLAYIŞI: Erken eğitim her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Seçeceğiniz anaokulu çocuğunuzun ilk öğrenme deneyimi olacak. Bu konuda farklı yaklaşımlar mevcut. Bazı yaklaşımlar tamamen oyun odaklı, bazıları ise dil, okuma, matematik gibi konuların erken yaşta başlamasından yana, bazıları ise eklektik bir eğitim uyguluyor. Bazı okullar, Montesori, Reggio Emilia gibi ekolleri uyguluyor. Okul ziyareti sırasında gözlemleyin, okulun eğitim-öğretim anlayışı size ve çocuğunuza uygun mu?
4)AİLE-OKUL İLETİŞİMİ: Çocuğun okul içindeki davranış ve gelişimleri ile ilgili bilgilendirilmek ailelerin en doğal hakkı. Bazı okullar okul içinde çeşitli atölyelerden, hafta sonu programlarına kadar aile katılımını özendiren uygulamalar yapıyor. Böylece aile çocuklarının ev dışında yarattıkları bu yeni dünyayı, oradaki arkadaşlıkları, sevdikleri köşeleri vs keşfetmek için ekstra vakit yaratıyorlar ve bu çocuk tarafından olumlu yankılar uyandırıyor. Okulun bu konularda izlediği genel politika nedir ve size uygun mu?
5)FARKLI ÖĞRENME STİLLERİNİ ve İHTİYAÇLARINI DESTEKLİYOR OLMASI: Çocukların eğitimi için program hazırlanırken bireysel farklılıklara dikkat ediliyor mu öğrenmelisiniz. Eğitim programı çocukların bireysel farklılıklarına cevap verecek şekilde düzenlenmelidir. Bazı çocuklar görerek, bazıları dokunarak, bazıları duyarak, bazıları tekrar ederek, bazıları ise oyunla öğrenir.
6)ÇOCUĞUN PROBLEMLERİYLE BAŞ ETME YOLLARI NELER: Çocuklar her zaman mutlu mutlu oynamıyor. Kendi kaygılarıyla başa çıkmak, akranları arasında yaşadıkları çatışmaları çözmek, yaşadıkları sıkıntıyı ifade edebilmek de öğrenme süreçlerinin bir parçası. Üstelik duygusal-iletişimsel becerilerinin gelişmesi en az alacakları eğitim kadar önemli. Örneğin anaokullarında sık rastlanan; birbirine vurma, ısırma, yere atma gibi davranışlarda eğitimciler nasıl tepkiler veriyor? Çocuklar kendi aralarında bir problem yaşadıklarında okuldaki eğitimciler ve yöneticilerle nasıl iletişim kuruyor? Çocukların kendilerini ifade edebilecekleri, karşılıklı konuşarak yaşadıkları çatışmaları çözmeyi öğrenebilecekleri sınıf meclisi türü uygulamalar var mı?
7)SAĞLIKLI ve DENGELİ BESLENME ve HAREKET İÇİN TEŞVİK/FIRSAT: Seçeceğiniz okulun sağlıklı beslenmenin çocukların gelişimi için olmazsa olmaz bir şart olduğunun bilincinde bir okul olması da diğer bir önemli kriter. Yemeklerin günlük olarak okulda üretiliyor olması ve güvenilir kaynaklardan tedarik edilen meyve ve sebzelerle hazırlanıyor olması, dışarıda yapılmış, önceden paketlenmiş ya da dondurulmuş, katkı maddeli ürünleri mutfağına sokmayan bir okul olması da önemli. Bunun yanında çocukların aktif olarak hareketli bir hayat sürmeleri için okul çocukları düzenli olarak spor, dans gibi etkinliklere yönlendirmeli; okul içinde hareket alanları geniş tutulmalıdır. “"Okul Öncesi Seçiminde “7″ Önemli Madde" postu İçin 4 yorum yapılmış.

 1. ayten diyor ki:

  gerçekten doğru bir konuya inmişsiniz. Yazınız çok güzel elinize sağlık

 2. Canan diyor ki:

  Merhaba, ben okulunuzdan hala memnun olup olmadığınızı soracaktım. Çılgın bir okul arayışındayım ve yardımlarınızı bekliyorum. Sevgilerimle,

  • styleboom diyor ki:

   merhaba biz hala çok memnunuz hatta gelecek yıl için tam gün kaydımızı yaptırdık:) ekip de daha güçlenecek olarak konuşuldu anlatıldı şu an tek düşüncem bizimki 2-3 yaş sınıfı ve gülşah öğretmeni ile çok anlaşıyor çok seviyor, 3-4 yaş öğretmenini olan hanife öğretmeni de de onların velileri analata anlata bitiremiyor bakalım bir üste geçişimiz nasıl olacak, öğretmenimiz değişince. gerçi bazı dersleri open class mantığı ile aldıkları için tüm çocuklar tüm öğretmenlere çok alışık. size de kolaylıklar diiliyorum, önemli ve sancılı bir süreç tabii ah gçen yıl bu zamanlarımı hatırlıyorum daaa.

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu