mbfwi feedan aw2016

Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 3. gün belki de haftanın en yoğun defile takvimine sahip günü idi ve aynı zamanda çok sevdiğim bir kaç tasarımcının yeni koleksiyonlarını görmeyi heyecanla beklediğim gün! Yukarıda göreceğiniz üzere heyecandan zıplamışım bile, ve üzerimde yien Fee.Dan ‘ın tasarımlarından biri var. Hatta Bora Aksu’yu saymazsak moda haftasının ilk en iyi koleksiyonunu Sudi Etuz ile bugün izledim. İlk kez bir defile yapan tasarımcıyı mutlaka radarınıza alın derim. Sofistike, şık, şehirli, gardrobunuzda illaki isteyeceğiniz parçalara sahip. Meltem Özbek yine yeniden müthiş bir koleksiyonla ve derinin şifonlara, ipek kadifelere karıştığı tasarımlarla karşımızdaydı. 3. günün bir diğer özel ve güzel önemi ise Mehtap Elaidi’nin meslekte 15. yılını kutladığı defilesini gerçekleştirmesi oldu.

Yazının devamında yine koleksiyonlar üzerine izlenimlerimi anlatacağım ve benden karelerle bitireceğim.

outkast people aw2016

Outkast People günün ilk defilesi idi. Son dönemde genç, underground ve iddalı çizgisi ile yükselişte olan marka sonbahar kış koleksiyonu için ilhamını kıyamet sonrası yeni bir dünyada hayatta kalabilelerin kurduğu kurgu bir dünyadan almış. Hayatta kalma fikrini savaşçıları andıran deri eklentili üstler ve alternatif kamuflaj desenlerle sunmuş. Siyah yanında beyaz, gümüşi ve yine markanın imza printlerini gördük. Ortalama olmakla birlikte marka değerini ve çizgisini fazlasıyla tatmin edern bir koleksiyondu.

can yunus artam aw2016

Gün ilk erkek defilesini yeni bir isim Can Yunus Çetinkaya yaptı. Çetinkaya’nın özellikle renk ve hikayesi ile oldukça başarılı olan koleksiyonunu maalesef ki korkunç kasting ve uyumdan  yoksun mankenler çöp etti. Koleksiyon, The Core’da askıda onlarla başbaşa kaldığımda çok daha güzeldi. Çetinkaya, ilhamını Selçuklu dönemindeki taş ustaları ve sanatçılar tarafından kullanılan ve Hasankeyf’te sıkça görülen bağlılık sembolünden almış ve koleksiyon bir anlamda hem Hasankeyf’in sular altında kalışını hem eskinin yitmekte olan taş zanattakarlarını hatırlattı. Gelelim koleksiyonunen güzel kısmına, derin mi derin renklerine… Tasarımcı İzlanda seyahati sırasında ziyaret ettiği Vatnajokull Mağarası (Kristal Mağara)’nın doğal renklerinden ilham almış.

sudi etuz aw2016

Sudi Etuz koleksiyonu tek kelimeyle nefisti. İlham noktasından kumaşlara, müzikten fittinge, tasarımlardaki sürpriz detaylardan ışıltısına hepsi ama hepsi kusursuzdu. Şık, sofistike, şehirli, ama ışığını saklamayan, renkli, göz kırpan, cesur, flörtöz bir kadını anlatıyordu. 70lerin glam ihtişamını dans pistine taşıyan Studio 54 koleksiyonun ruhunu oluşturmuş. Lacivert ve nar çiçeği renkler arasında minik minik ışıltılar, eteklerin arka ve yan yırtmaçlarından sürpriz bir şekilde çıkan akışkan piliseler, ilginç bir baskı ve dokuya sahip leopar desenle iddialı dokunuşlar ve ipek kadife ile asil kalıplar nefisti. Koleksiyondaki hemen her parça benim olsun istedim:)

affair aw2016

Affair günün tek tasarımcı hazır giyim markası idi ve bence tek kelime ile felaketti. Tabii ki hazır giyim koleksiyonundan beniim de olağanüstü beklentilerim yok ama neredeyse bitmek bilmeyen defilede podyuma sürülen onlarca parça içinde bir iki tanesi dışında özel ve kaliteli “”görünen” parça vardı. Şifon, tül ve organza kimi zaman kat kat ve biçimsiz, kimi zaman okul müsameresinden farksız looklar ile karşımıza çıkarken; zincir detaylı ve drape kollarla süslü omuzları açık parçalar hakikaten pek güzeldi. Bugün bir davete gidecekseniz ilk duraklarınızdan biri olmasını önerdiğim markanın defile koleksiyonu kısmında maalesef çıtanın altında kaldığını belirtmeliyim.

meltem özbek aw2016

Canım Meltem Özbek ise kendinden beklendiği üzere yine müthiş bir koleksiyonu deri ve süeti hiç olamayacakları kadar zarif ve akışkan kullanımı ile sundu. Bu defa da ustası olduğu deriyi ipek kadifeler, şifonlar ve kaşmir ile bir araya getirmişti. Kaba bilinen polar kumaş koleksiyona elen adını veren “kare” baskılarla ve kadife ve şifonlarla bir araya gelince zerafetin zirvesine ulaşmış. Özbek’n imzası haline gelen pilisoley rüya gibi elbiselerde karşımıza çıktı. Derin V dekolteler ve hafif işlemelerle zarif bir seksapel ile modern elegan arasında keyifle gidip geldik.

mehtap elaidi aw2016

Mehtap Elaidi defilesi sadece onun değil tüm Türk modası için de büyük önem taşıyordu çünkü bu koleksiyonla Elaidi meslekte 15. yılını kutladı. Türkiye’deki moda dinamiklerine, moda tasarımının aşamalarına, moda haftamızın başlangıcından evrimine, Türk modasının Anadolu kadınının emeğini değerlemesine dek Türk tekstil endüstrisinin iniş çıkışlarına, Türkiye’de moda kültürünün oluşmasına dek pek çok kavramın lideri, şahidi, paydaşı, elini taşın altına ilk koyanı, öğrenmeye ve paylaşmaya doymayan Moda Tasarımcıları Derneği başkanı Mehtap Elaidi hepimizin gözbebeklerinden biri. Güçlü, güzel, cesur ve kararlı bir kadın olarak, bugüne dek hep güzel işlere imza attı; bugün yeni ve genç tasarımcıların avantaja çevirebilecekleri pek çok şeyin cefasını belki de ilk çeken ve bunları aşmak için bireysel değil örgütsel çabalara girişmekten sakınmayan Mehtap Elaidi benim ikon kadınlarımdan biri. Tüm bu zihnime ve yüreğime iyi gelen Mehtap Elaidi’nin tabii ki esas işi “tasarım”, ve son koleksiyonu trendlere boyun eğmeyen çizgisini yine koruduğu, imza parçalarını daha dinamik ve genç bir solukla sunduğu, kadının varlığını ve gücünü renk, desen, grafik anlatımlar, zıt dokular ve katmanlarla ortaya koyduğu nefis bir koleksiyon oldu. “Claim Your White” isimli koleksiyonun ilham perileri Afife Jale’den Black Panther’e iddialı kadınlar.

mbfwi feedan day 3 street style

Günün son defilesi minnoşumun hasreti ile eve koştuğumdan izleyemediğim ve duyduklarım ve paylaşımdan gördüğüm kadarıyla çok da pişman olduğum Brand Who defilesi idi. Doğrusu kadınların bunların erkeği de yapılsın isyanına ortak olmadan edemeyeceğim. Hadi bakalım biraz da ben:)

mbfwi feedan kabarık elbise desa deri ceket

Feminen ya da girly silüetleri deri ceketle birleştirmeyi seviyorum!

mbfwi desa collection mbfwi feedan mbfwi feedan street style

Fotoğraf: Çağdaş Yoldaş

Elbise FEE.DAN Dress; Deri Ceket DESA COLLECTION Leather Jacket; Çanta İNCİ Clutch;  Gözlük ITALIA INDEPENDENT Sunnies; Atkı TOMMY HILFIGER Scarf

Saç: Aveda Hande+Haluk Kuaför Zorlu Center

Makyaj: M.A.C Zorlu"MBFWI 3. Gün ve İzlenimler" postu İçin 8 yorum yapılmış.

 1. Sinem @minineos diyor ki:

  Bebekten sonra sabah keyiflerimde seni okumak da bir hayal oldu maalesef. Okumadığım tüm postları bir kere de okudum. Yine çok güzelsin. Sevgiler

 2. Kubilay Sakarya diyor ki:

  Benim favori kombinim nuydu! üzerindeki elbiseye ve fotoğraflara tek kelime ile ba-yıl-dım! <3 Kocaaman sevgiler!

  Kubilay
  http://www.kubilaysakarya.com

 3. zuzuşka diyor ki:

  İki ve üçüncü gün kombinleri çok güzel. Acaba bu markanın ürünlerini nasıl satın alabiliriz? Ayrıca geçen yıl başka bir heyecan ve özen vardı gibi geliyor dışarıdan bakabildiğim kadarıyla. Sanırım ülke gündeminin de bunda payı büyük…

 4. ezgizem diyor ki:

  Elbiseniz harika:)

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu