delpozo kevin tachman

New York’un dondurucu soğuğunda gerçekleşen 300e yakın defile, prezentasyon ve etkinlik sonunda NY Moda haftası sona ermişti. Bu postda NY moda haftasında en çok konuşulanları ve bence özellikle  öne çıkanları kaleme aldım.

Bana Rakamlarla Gel:

CFDA raporuna göre NYFW sayesinde 180binin üzerinde kişiye istihdam sağlanmış ki bunun 16bini üretim kısmındaki çalışanlardan oluşuyormuş, bu da yan sanayi ve hammaddecileri de ekleyebilsek olağanüstü bir rakam. Moda haftasının (şehre giriş yapan 232bin kişi sağolsun:)) direk ekonomik etkisi 450 milyon dolara yakınmış, Bu haliyle NY maratonunu da geride birakiyor

Bence en iyi koleksiyonlar

  • yine düşsel kostümleri ve müthiş terziliği ile DelPozo,
  • gotik ve glam harmanından elbiseleriyle, dantellerin, fırfırların ve patchwork derilerle tiftik kürklerin iç içe geçtiği nefis looklarıyla  Rodarte,

  • son derece şaşırtıcı bir biçimde tamamen gotik etkisinde oluşturulan ama kusursuz kalıplar sunan Marc Jacobs,

ny delpozo rodarte marc jacobs

  • şehirli kadına şık ve sofistike seçenekler sunan Victoria Beckham (ilginçtir bu türün en iyi koleksiyonunu -kendini tekrar ettiği zamanlarda dahi- bence hep Micheal Kors olurdu ama bu defa çok zayıf kaldığını düşünüyorum) ,
  • her zaman olduğu gibi özellikle işçiliği ile konuşturan, çatkılı örgülerin, panellerden oluşan gece elbiselerinin yer aldığı Proenza Schouler,
  • müthiş parlak renkler ve kontrast oyunlarla süslediği 70ler ilhamlı koleksiyon ile Alice+Olivia
  • yine içindeki genç kızı kaybetmeyen coşkulu kadınlara hitap eden elbiseleri ve nostaljik tarzıyla Diane von Furstenberg

ny victoria beckham proenza schouler furstenberg

Moda Haftası Dediğin Deneme-Yanılma Tahtası Mıdır?

Belki dönem dönem öyle olmalıdır:) NY Moda Haftası ana sponsoru ile yollarını ayırmasından, lokasyon değişikliğine, Made ile olan “biz dostuz” söylemi altındaki gizli çekişmesine pek çok konuda bolca tartışılmaya başlamışken tabii ki daha yeni, daha ilginç, daha farklı ne yapılabiliri deneyecekti. Son bir kaç sezondur geleneksel yapısında önemli ölçüde değişim gösteren NYFWde buna rağmen ilk sorulan soru hala “defile kimin için yapılır?” sorusu oldu. Kanye West’in podyumu Madison Square Garden’a kurup şehri bir parti vahasına çevirmesi -bence yine oldukça başarısız olan koleksiyona rağmen- defile mantığı artık nasıl olmalı, podyum kafası temelden kalkmalı mı sorusunu ciddiye almayı gerektiriyor diye düşünüyorum.

15 yeezy s3

Bunun yanında Hood by Air defilesinde markanın politik söylemini sokak giyimi ve sokak dili ile anlatması ve dahası bunun hemen her medyada büyük yankı bulması da artık modanın milyonları etkiliyorken toplumu ilgilendiren sorunlar yokmuşcasına bir ışık topu içinde kalmaması gerektiğini bildirir gibiydi.

02-kt-rodarte-f16

NY Moda Haftası’nın belki de en büyük yeniliği “see-now-buy-now”  olayı idi yani podyumda gördüğünü anında satın almana, daha piyasaya çıkmadan bir parçaya ilk ve en önce sahip olmana yarayan sistem oldu. Her tasarımcı dahil olmasa ve modanın dinamikleriyle böyle oynanmaz, yüksek moda tüketime böyle açılamaz eleştirilerini yanında getirse de Micheal Kors, Coach ve pek çok tasarımcı bu sisteme dahil oldu. Dilerseniz Gigi Hadid’in giydiği derin yırtmaçlı DvF elbiseyi giyen bir sonraki şanslı kişi siz olabilirsiniz. Hemen  o anda bir tıkla! Yani tüketici 6 Ay beklemeli mıdır yoksa instagramda görüp bayıldığı parçayı hemen oracıkta almalı mıdır bizi yine ilk soruya getiriyor.

En Çok Konuşulanlar ya da Konuşturanlar: 

Maalesef diyeceğim ama tabii ki Yeezy koleksiyonu, sunumu ve partisi ile yine Kanye West.

Hoodie dediğimiz ve çoğunlukla üşürken kafamıza geçirelim diye edindiğimiz kapüşonlu sweatshirt sezonun en iddialı çıkışını yaptı, hemen her koleksiyonda kendine bir şekilde yer buldu. Kısacası “streetwear” yüksek modayı fena salladı.

Marc Jacobs’ın, McQueen’i bile hortlatacak derecede gotik kıyafetleri, yürünemeyecek kadar yüksek ökçeleri vee Lady Gaga’yı podyuma sürmesi de epey konuşuldu.

34-kt-fw16

Bu sezon NY podyumlarında “etnik” ayrımcılığın azalması sevindirici gelişmelerden biri. Şu zamana kadar ırk, cinsiyet, cinsel seçim ve vücut tipi olarak en çeşitli kasting bu sezon olmuş. Beyaz modeller %68 oranlarına inmiş ve beyaz olmayan modellerin yüzdesi de %28den %32ye çıkmış.

Balenciaga ile yollarını ayıran (çok şükür:)) ve bir nevi özgürlüğünü ilan eden Alexander Wang’in neşesi. Aman Wang orada kal, zaten hiç olamamıştın Balenciaga’da diyerek ben de o neşeye ortak olmak istiyorum:)

Rihanna’nın Puma Fenty koleksiyonu, ve hakikaten çok da başarılı oluşu!

Kraliçe yani Diane von Furstenberg’in dünyanın en iyi süpermodelleri ile partileyerek yeni koleksiyonunu sunması.

20160214__5-07-25-PMA-2

Diğer moda haftaları biterken bizimkinin de haberini verelim. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 14-19 Mart’da Zorlu Center’da gerçekleşecek."New York Moda Haftası’nın Ardından" postu İçin 2 yorum yapılmış.

  1. Serap diyor ki:

    Emegine saglik boom :) bizler icin ayirdigin vakte degmis tesekkurler ❤

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu