core05

Milletçe yaşadığımız felaketin üzerine biliyorsunuz moda haftası iptal edilmisti. Dünya Moda haftaları takviminde kendine büyük zorluklar, emekler ve uğraşlar sonucu yer bulan ve bir bakıma dünya moda haftalarinin da resmi kapanış şehri gibi sayabilecegimiz Istanbul için de Türk moda ve tekstil sektörü için de verilmesi zor ama gerekli bir karardı. Öte yandan elbette bu ülkenin gelişme ve ekonomisi adına oldukça önemli olan moda ve tekstil endustrisi, moda haftasının şov ve eğlence kısmını yasa ortak olarak iptal etseler de yine hem ülkenin hem ekonominin çarklarının dönmesi gereğiyle tasarımcı ve markalar çok kısa süreliğine ve su dönemde bir defaya mahsus Istanbul’da bulunan yabancı satinalmacilarla The Core oluşumu sayesinde buluştu.

The Core Showroom, moda haftasının da yapılmasının planlandığı Bomontiada’da (eski adıyla Tarihi Bomonti Bira Fabrikası) zarif bir açılışla 3 gün boyunca tasarımcıları ve markaları gerek yurt dışından gelmiş olan satın alma sorumlularıyla gerek yerel muadilleriyle buluşturdu. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) ve İstanbul Moda Akademisi (İMA) organizasyonu olan The Core müthiş bir organizasyon oldu. 

core01

21 tasarımcımızın ve 30 Türk markasının koleksiyonlarını görmek üzere ilk gün ben de oradaydım ve hemen her tasarimcimizin standında güzel siparislere ve yuz güldüren anlaşmalara tanık olmak beni hem çok mutlu etti hem çok gururlandirdi. İşin açıkçası Türk tasarımcılar gercekten de ozgunluk, giyilebilirlik, materyal zenginliği ile çok kısa zamanda cook ama çok yol kat ettiler, Made in Turkey artık çok ama çok “cool”, Istanbul’lu tasarımcilar çok ama çook “in”.

Bol bol periscope ve snapchat yaptığım ve favorilerimi gosterdigim Core ziyaretimde ben de her daim hayranı olduğum bir Türk tasarımcının Özlem Ahıakın’in bu modern abasını bayılarak giydim :)

Bir güzel haber de o gün periscope hesabımda canlı röportaj yaptığım MTD başkanı Mehtap Elaidi’den geldi. Elaidi koleksiyonların kanlı canlı izleyici ile bulusamasa da çok yakında dijital bir sunum ile online mecralarda yer alacağını iletti ve Istanbul’un takvimde boş bir sayfa olarak kalmayacağını ifade etti.

core02 core03 core04 core06

 

Fotoğraf: Özberk Baz

Mekan: Bomontiada

Kaban ÖZLEM AHIAKIN Coat; Jean ZARA Jeans; Tshirt IAMNOTBASIC Tee; Ayakkabı STYLEBOOM FOR MORHIPO Pumps; Çanta KIA ORA Bag

 "Gururlu ve Umutlu Bir Gün: The Core" postu İçin 2 yorum yapılmış.

  1. funda akalın diyor ki:

    ahh o tırnaklar, nasıl bakımlı ve güzel görünüyorlar…bir de detayları yazar mısın boom, kabanına bayıldım…

    • styleboom diyor ki:

      teşekkürler:) ama tırnaklar aslında shellac mucizesi:p fashion weekde bir proje için yaptırmıştım ama moda haftası iptal olunca kullanamadık tabii:) sevgiler

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu