image

Haftanın son gününden herkese merhaba:) “7″ yazı dizisine Eylül’e kadar ara verme kararımı aklıma gelen 2 konu ile bozdum çünkü bence bu iki fikir de hazır bazılarımız hala tatilde iken onlara çok faydalı olacak diye düşünüyorum. İlki bugün burada, konuğum zaten çok iyi tanıdığınız Özberk Baz. Fotoğrafa, daha doğrusu fotoğrafçılığa meraklı iseniz sizin için fotoğrafçılığınızı geliştirecek 7 adımı sıraladı! Doğrusu benim gibi bir ümitsiz vakaya bile bir şeyler öğretebildiğini düşünürsek, kendisine kulak verin derim:) 

Fotoğrafçılığınızı geliştirecek 7 adım

1)Bilenlerden öğrenmek :) : Ben İfsak’ta fotoğraf kursuna gitmiştim. Eğer bu size zor gelirse birçok online kurs var. Ayrıca birçok kitap mevcut bu konuda. Genellikle Scott Kelby’nin kitapları önerilir ben de kefilim güzel kitaplardır. Kısacası internette aradığınız her bilgiyi bulabilirsiniz yeter ki araştırın. Ben bu işi en iyi şekilde öğrenmek istiyorum derseniz de iyi bir fotoğrafçıya asistanlık yapmaya bakın.

2)Pratik yapmak: Derler ki bir işi öğrenmek ve profesyonel olmak için 10.000 saat harcamak gerekirmiş o işe. Bol bol pratik yapın. Her fırsatta fotoğraf çekmeye çalışın. Bir şeyi yaparken öğrenmek çok daha kolaydır. Hata yapmaktan korkmayın. Eskisi gibi film bitti korkumuz yok ne de olsa. Deneyin olmazsa silin :)

3)Engelleri aşmak : Bu başlığın diğer adı da bahaneleri kabul etmemek olmalı. Eğer modeliniz yoksa arkadaşlarınızı kullanın. Eğer kameranız yoksa ödünç alın. Ben yaklaşık 1 sene ödünç kamerayla çekim yaptım. Sonra çok kötü bir kamerayla, daha sonra iyi bir kamerayla çekim yaptım. Türkiye’de yaşamanın iyi tarafı her zaman fotoğraf çekerken bir engel çıkacaktır. Bunları pratik zekanızla çözmelisiniz. Pratik zekanız ne kadar artarsa o kadar iyi bir fotoğrafçı oluyorsunuz :)

4)Kendine güvenmek: Mert Alaş’la çok kısa bir sohbet şansım olmuştu. Ne öğüt verirsin dediğimde kalbinin sesini dinle demişti. Ben buna bir de kendine güvenmeyi ekliyorum. Ben bunu yapabilirim demelisiniz. Kendinizden emin hareket edin. Bir hocamız demişti ki kendine güvenen fotoğrafçı kamerayı tutuşundan bile belli olur :) Siz kendinize güvendikten ve kalbinizi dinledikten sonra ortaya güzel şeyler çıkacaktır.

5)İlham Almak: Ne demiş Picasso “iyi sanatçılar kopyalar büyük sanatçılar çalar” :) sevdiğiniz bir tarzda fotoğrafçı bulup onun işlerini kopyalamak başlangıç için çok doğal bir şeydir. Ayrıca fotoğraflarınızı daha da sevmenizi sağlar. Bol bol ilham almaya bakın. Bol bol fotoğraflara bakın. Ben backstage videosu izliyorum genellikle bana ilham veriyor ve fotoğrafçının mutfağını, tavrını görmeme imkan sağlıyor.

6)Yenilikleri takip etmek: Fotoğraf teknolojiyle iç içe olduğu için sürekli öğrenmelisiniz ve yenilikleri takip etmelisiniz. Belki sizin 10 dakikada yaptığınız işi 1 tıkla yapan bir uygulama çıkmıştır ve haberiniz yoktur.

7)Not defteri bulundurmak: Evet bildiğiniz not defteri. Çoğu fotoğrafçı hocam bahsederdi. Eskiden ışık defterimiz vardı bizim diye. Bu deftere neyi, nasıl, hangi değerle çektiğinizi yazarsanız daha çabuk ilerleme kaydedersiniz."Fotoğrafçılığınızı Geliştirecek “7″ Adım" postu İçin 3 yorum yapılmış.

  1. pisimel diyor ki:

    Boomcum söylediklerinin hepsine katılıyorum ama şu da var “Estetik Ruh”! Eğer estetik bir bakış açısına sahip değilsen, Dünya’nın en pahallı makinasına ve imkanlarına sahip ol… Sonuç sıfır olur :/

  2. sumeyta diyor ki:

    Çok faydalı bi post olmuş tesrkkurler

  3. Sibel turasay diyor ki:

    Şahane tuyolar hem de bedava :) teşekkür ederim

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu