7muzikhikaye01, şarkıların hikayeleri, liste, en iyi, burak ünaldı, gripin, hikaye

“7″nin bugünkü konuğu evden:) Pek çoğunuzun @twitdayı olarak tanıdığı eşim okuması ayrı, dinlemesi ayrı keyifli bir liste ile karşımızda. Yoo yoo yoo kendisine torpil yapıyor değilim:)

Gripin grubunun kurucularından da olan, üniversite ve sonrası yılları müzikle hep iç içe geçmiş, uzun zaman Rock FM’de program yapmış, gerçek bir müziksever, dahası şahane bir arşiv sahibi olduğu için ona müzikle ilgili bir liste yaptırmayı düşünüyordum. Ama farklı bir konu, ilginç bir şey olsun istiyordum. Pek çok özelliğinin yanında kendisi aynı zamanda bir “hikaye anlatıcısı”dır, hikayeler anlatmayı, yaşanmışlıklardan ilham almayı ve vermeyi sever, o zaman bu ikisini birleştirelim dedik: müzik ve hikaye. İşte karşınızda “Hikayesi olan “7″ şarkı!”

Pek çoğumuzun zaten çok sevdiği, pek çok anlamlar yüklediği bu şarkıların ardındaki hikayeleri öğrendiğinizde eminim artık daha da keyifle dinleyeceksiniz:) Sözü kendisine bırakayım:

” Satırlarıma yaklaşık 5 yıl süren yoğun baskılarım sonucunda nihayet bu bloga konuk olabilme mutluluğumdan bahsederek başlamak istiyorum ve hemen konuya giriyorum. Efendim, her şarkının, her satırın, her insanın bir başkası için “hikayesi” vardır ve ayrıdır elbette. Ancak öyle şarkılar var ki, şahane hikayelerini bilmek şart. Başlayalım mı hemen..

1. Isn’t she lovely? – Stevie Wonder

Bayılıyorum anlık duygu patlamalarıyla yazılan şarkılara. Bu şarkı mesela. Stevie Wonder’ın kızı Aisha için yazdığı “Isn’t she lovely?”nin hikayesi ise şu. S.Wonder kızını hastanede ilk kez ‘gördükten’ sonra çıkıp şarkıyı mırıldanmaya başlar. Stevie Wonder’ın görme engelli olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. Bu videoda ise sahnede şarkıyı kızıyla birlikte söylüyorlar, kızı arkadaki vokalistlerinin arasında. Sahnedeki müzisyenler S.Wonder’ın onlarca yıllık ekibi, hepsi hikayeyi biliyor.. Binlerce kişi sahnedeki Aisha’ya bir ağızdan şarkıyı söylüyor. Gerisi dinleyenler için duygu patlaması!

2. Save the last Dance for me – Doc Pomus

İtiraf edeyim, bu şarkının sözlerini hiçbir yere koyamamıştım kafamda ben bayağı uzunca bi süre. Şarkıdaki adam sevgilisine bu akşam istediğin herkesle takıl ama eve kiminle gideceğini unutma ve son dansı bana ayır diyordu. E böyle söylersen hikayesini bilmeyen bu biçare Anadolu çocuğu bir yere oturtamaz kafasında tabii ki. Efendim hikaye şu; şarkıyı yapan Doc Pomus yürüme engelli. Bu şarkıyı düğün gecesinde misafirlerle dans eden dansçı eşi Willi Burke için yapıyor. Ortada ajite bir durum yok, düğün fotoğraflarını gördüm :) Tüm gece dostlarıyla dans edişini keyifle izliyor Pomus ve neticede bu şarkı ortaya çıkıyor. Videosu da en sevdiğimiz adamlardan Michael Buble’den olsun..

3. Pek Methini Duyduk – Önder Focan

Şahane insan, güzel müzisyen Önder Focan’ın bu harika şarkısı dünyaca ünlü caz gitaristi olan Pat Metheny ‘ye ithafen yapılmıştır. Şarkının ismi olan “Pek Methini Duyduk” cümlesinin tınısında zaten şarkının ithaf edildiği kişinin ismi neredeyse birebir geçer dikkat ederseniz. İyi müzisyen şarkısını her yere saklayabilir, mesela küçücük bir cümlenin içine. Ustaca.

4. Corduroy – Pearl Jam

İşte bayıldığım bir şarkı ve hikaye daha.. 90’ların grunge akımının iki amiral gemisinden biriydi Pearl Jam. Kurt Cobain’in ölümünden sonra bilerek ve isteyerek kendisini popüler müzik piyasasından geri çekti grup, senelerce tek bir klip çekmedi. Bunun içinde popüler kültürü eleştiri, nefret ama en çok büyük bir “korku” olduğunu söylüyor daha sonra grup elemanları. Müzisyenleri, sanatçıları alıp balon gibi şişirip patlatan sisteme ciddi bir eleştiri var bu şarkıda. Şarkının ismi “Corduroy” Eddie Vedder’in 12 dolara alıp bir açık artırmada binlerce dolara satıldığını hayretle ve korkuyla izlediği kadife ceketinden geliyor.. Bu şarkıyı hep ötekilerden biraz daha öfkeli söyler bence. Bilmiyorum belki de bana öyle geliyor ;)

5. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa – Barış Manço

Hepimizin ezbere bildiği, Barış abinin bu harika şarkısının hikayesiyle ilgili aslında birkaç rivayet var. Bunlardan en “belgelere dayanan”ı ise Kıbrıs’ta yaşamış bir toprak ağası ile ilgili anlatılan hikaye. Gönlü geniş ve gerçek anlamda “ağa” olan Mehmet Ağa fakir fukaraya yardım etmesi, hayır işleri, imkanı olmayanları evlendirmesi ile tanınırmış. 1971’de Kıbrıs’ta konsere giden Barış abimiz hikayeyi duymuş ve yapıştırıvermiş bu harika şarkıyı! Hikayeli şarkılar ve Barış Manço deyince aslında bir de “Halhal” vardır ama o hikayeyi de merak edenler araştırıp bulsun artık..

6. Gel Ey Seher – Polat Bülbüloğlu

Wikipedia’da “Polat Bülbüloğlu” isminin karşısında şarkıcı, politikacı ve diplomat yazar. Bu üçünün birarada olması bile bizlere olağanüstü gelirken, bu muhteşem adam bir de –bence- dünya üzerinde yapılmış en güzel şarkılardan biri olan bu şarkıya hayat vermiştir. Rahatlıkla “Onlarda politikacı- Bizde Politikacı” şeklinde bir Caps’e konu olabilir Polat Bülbüloğlu. Benim için böyle bir şarkının Azerbaycan’ın eski kültür bakanı tarafından yapılmış olması, böyle insanların dünyanın bir yerlerinde ülkeleri yönetiyor olması başlı başına en harika hikayedir. Ama Bülbüloğlu’nun şarkıyı dokuz yaşında kaybettiği kızı için yazdığı söylenir. Gönlü güzel insanlar tarafından yönetilen ülkeler, sadece enstrüman çalan politikacılar ve daha bir sürü başka şey de söylenebilir elbette..

7. Man of the Hour – Eddie Vedder

Hayatta en çok sevdiğim filmlerden olan Tim Burton’ın “Big Fish”inin final şarkısını hayatta en sevdiğim müzisyen olan Eddie Vedder yapıyor, daha ne isterim? Filmde her seferinde burnumu sızlatan bir baba-oğul ilişkisi var, filmde bitmek bilmeyen olağanüstü hikayelerini anlatmaya bayılan “hikaye anlatıcı” bir baba var ;) , müthiş bir final var, o finalde hayatta sesini duymaktan en çok etkilendiğim adam var. Başlıbaşına “hikaye”lerden oluşan filmin şarkısının hikayesi ise şöyle: Tim Burton filmi son haliyle Eddie Vedder’e izletir ve bir şarkı yapıp yapamayacağını sorar. Filmden fazlasıyla etkilenen Vedder finali izleyip eve “koşarak” gider. Gitarını alıp bu şarkıyı söylemeye başlar. Şarkı hazırdır. ”

Sizden de hikayelerini bildiğiniz şarkılar varsa bekliyoruz kii listemiz genişlesin:)"Hikayesi Olan “7″ Şarkı!" postu İçin 15 yorum yapılmış.

 1. aurora diyor ki:

  güne çok güzel bi başlangıç yaptım sayenizde ; yeni hikayeler öğrenip güzel müzikler dinleyerek.. teşekkürler styleboom ve twitdayı :)

 2. Bir eczacı diyor ki:

  her şey, ama her şey hikayesi ile daha anlamlı..
  ikinize de teşekkürler, her gün öğrettikleriniz, bana kattıklarınız ve öğrendiklerim için.. Sevgiler..

 3. helen diyor ki:

  Kisa bir sure de olsa bize bu guzel hikaye ve melodilerin esliginde mutlu anlar yasatan esinizi kutluyorum

 4. devrim diyor ki:

  merhaba,

  sevgili styleboom karı koca bizi bilgi ve kültürünüzle ihya ediyorsunuz. bir kuple şiir, bir kuple şarkı siz ne güzel bir çiftsiniz. sizi takip etmek bu yüzden çok keyifli. siz eşinizi bir seferlik konuk etmeyin bence, bu bölüme dilediğince devam etse ne güzel olur. bir müziksever olarak keşfetmediklerimi keşfetmek beni çok mutlu eder. çok çok teşekkürler. sevgiler.

 5. GleamFashion diyor ki:

  en sevdiğim şey eş / sevgili dayanışması :) Harika bir okumalık ve dinlemelik oldu. Sevgiler

  http://www.gleamfashion.com/

 6. NAR diyor ki:

  Sevgili Styleboom, geç olmuş ancak şahane olmuş bu bölüme mest oldum. Bence hikayeleri ve seçtiği enfes şarkılarıyla her hafta blogda Twitdayı’ya yer vermelisin:)

 7. Didem Aksoy diyor ki:

  çÇok güzel, çok keyifli bir post :) Teşekkürler

 8. Fatma Yabul diyor ki:

  En iyi 3 postunuzdan biri bence; eğitici, farklı ve duygusal :) Üstelik şahane bir aile dayanışması… Teşekkürler

 9. burcu diyor ki:

  çok çok beğendim.. devamını bekleriz :)

 10. secil diyor ki:

  Evet, evet devaaaaammmmm :) Teşekkürler Boom ve twitdayı :)

 11. Ayşe Özlem diyor ki:

  Karamsar ruh haliyle tanınan şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın, başarısızlıkla sonuçlanan intihar teşebüsslerinin ardından, 17 yaşındaki oğlu Vedat’ın ‘İntihar öyle edilmez, böyle edilir’ yazılı bir notla Galata Kulesi’nden atlayarak hayatına son vermesinin ardından Ümit Yaşar Oğuzcan’ın yaşadığı acı ‘Beni Kör Kuyularda Merdivensiz Bıraktın’ adlı şiiri yazmasına neden olmuş ve Münir Nurettin Selçuk’Un muhteşem bestesiyle unutulmaz eserler arasında yerini almıştır. Saygılar

 12. ceylan diyor ki:

  Hep takip ediyorum ama derinden :) yorum bu post a kısmetmiş demek ki. Post a bayıldım çok rafine zevkleri olan ne hoş bir ailesiniz öyle, sizlerden çok ilham alıp, çok şeyler öğreniyorum. daha çok işbirlikleri rica ediyorum. Birde küçük bir önerim olacak kabul ederseniz twitdayı”nın en sevdiği/favori/ilginç hikayeli/senaryolu 7 film de bir post olsa mı acaba?

 13. tinka_ak diyor ki:

  Tek kelimeyle harika! parçalar birde hikayeleriyle birleştimi sabaha kadar dinle dur. Allah nazarlardan saklasın sizi (en çok babyboom’u :*)

 14. Büşra:) diyor ki:

  Çok güzel bi post olmuşş:) teşekkürler xoxo

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu