yenidunyanin7harikasi

“7″ serisini başlattığım güne dönüyorum da iyi ki o gün kucağımda #babyboom uyuyakalmış, ben de yeter ki uyanmasın diye kıpırdamadan bomboş duruyorken aklıma bu fikir gelmiş diyorum. Çünkü “7″ sayesinde gerçekten de çok güzel insanlar buraya konuk olup, çok güzel şeyler anlattılar. Hayatımızda belki bazısını hiç göremesek, dokunamasak ya da dinleyemesek de birer yeni hazine olarak yerlerini aldı bu listedekiler. Bugün de “7″nin en güzel listelerinden biri karşınızda. Hepimizin “Çizenbayan” olarak bildiği çok gezen, güzel yiyen, iyi müzik dinleyen, bizi festivallere gitmiş kadar eden Elif Tanverdi aslında bir mimar. Ben onun mimarlığına dokunmak istedim, ona modern çağın 7 harikasını sordum, o da bize modern ve çağdaş mimarinin şaheserlerini anlattı. İşte 7 şehirde mutlaka görülmesi gereken 7 mimari harika! Mimarları, hikayeleri, nasıl farklılaştığı ile bir solukta okuyacağınız ve gezi notlarınıza ekleyeceğiniz  listeye buyrunuz:)

1) Peter Zumthor – Therme Vals kaplıca binası (1996)

Yarattığı binaların arkasında daima derin düşünceler yatan, malzemeyi alışılagelmişin dışında yorumlayan, örneğin Bruder Klaus Şapelinde sadece görüntü ve strüktür için değil koku ve dokusu için ahşabı yanık olarak kullanan inanılmaz bir mimar benim için Peter Zumthor. En sevdiğim binası ise Therme Vals, bir kaplıca. Taşların döşenişi, açıklıklar, ışık ve gölgeler, her ayrıntısı zamanı unutmanız, şimdiye ve kendinize odaklanmanız için yaratılmış bir mimari şaheser 2009 yılında Zumthor’a mimarlık dünyasının en prestijli ödülü Pritzker’i de kazandırıyor.

Therme-Vals-Switzerland-by-Peter-Zumthor-019

2) Frank Lloyd Wright – Şelale Evi (1937)

1930′lu yıllarda işverenin şelale manzaralı bir ev istemesi üzerine Amerikan mimar Frank Lloyd Wright’ın işverenine ‘şelaleye yalnızca bakmanızı değil şelaleyle yaşamanızı istiyorum’ diyerek tasarladığı; şelalenin üzerinde konuşlanan, duvarları bölgeden çıkarılan taşlarla yapılan, bölgedeki ağaçlar ve hatta yeryer döşemeden çıkar kayalar bile tamamen korunarak tasarlanan, büyük pencereleri, doğal malzemeleri ile kendini tamamen doğaya teslim eden ve formunu borçlu olduğu şelale ile özdeşen bu küçük konut mimarlık tarihinde çığır açmış ve organik mimarinin en önemli eserlerinden biri olmuştur.

falling-water-fall-house-L

3) Renzo Piano’nun Oslo’daki Astrup Fearnley Müzesi (1993)

Amsterdam’da NEMO, Paris’te Centre Pompidou, Londra’da The Shard, New York’ta NY Times, Kansai’daki Pritzker ödüllü havaalanı projeleriyle ünlü benim de en sevdiğim mimarlardan olan, yeşil mimarlığın öncüsü diyebileceğimiz İtalyan mimar Renzo Piano’nun içinde gezme şansı bulup, yapının yaşattığı deneyimi ve çevresiyle bütünlüğünü algılayarak aşık olduğum en sevdiğim binası Oslo’da yer alan Astrup Fearnley müzesi.

Astrup_Fearnley_011

4) Herzog & de Meuron – Caixa Forum Madrid (2007)

Eski bir elektrik santrali binasının, kimliği bozulmadan üzerine eklenen okside demirle örtülü katlar ve binanın yan duvarının dikey bir bahçe olarak kullanıldığı bu müze / dönüşüm projesi, Münih’teki Allianz Arena, Pekin’deki Milli Stadyum, Londra’daki Pritzker ödüllü Tate Modern ve Tokyo’daki ikonik Prada mağazasının Pritzker ödüllü mimarları İsviçreli ikili Herzog & de Meuron’un en sevdiğim işi. Bunun en önemli sebebi binanın geçmişi yok etmeye veya saklamaya kalkışmadan şimdiyi ve geleceği kucaklamadaki başarısı.

07-Caixaforum-Madrid

5) Santiago Calatrava’nın Zürih’teki Hukuk Fakültesi Kütüphanesi (2004)

Mimarlıkla mühendislik arasında bir yerde konumlandırdığım Santiago Calatrava, çelik ve camı ustalıkla kullandığı ve farklı formlarda yakaladığı mukavemet ve statik kusursuzlukla dünyanın pek çok farklı şehrinde asma köprüler yapmış İspanyol bir mimar. Venedikte sanat merkezi, turning torso binası ve sayısız köprüsü dışında, benim en sevdiğim ve içine girip, hayata dokunan ayrtıntılarını birebir tecrübe ettiğim mühendislik harıkası binası Zürich’te yer alan Hukuk Fakültesi Kütüphanesi.

swiss

6) Norman Foster – Reichstag Berlin Parlamento Binası Kubbesi (1999)

Hong Kong havaalanı ve HSBC Merkez binası, Londra’da Swiss Re’nin sık sık ‘Londra hıyarı’ olarak da anılan merkez binası gibi şehir siluetlerine müdahalede bulunan yapılarıyla ünlü İngiliz mimar Sir Norman Foster, 2. Dünya Savaşı sırasında kubbesi yıkılan, emperyal mimari örneği Alman Parlamento binasının kubbesini cam ve çelik gibi modern malzemelerle yeniden yorumladı. Kubbe çeperi boyunca kubbenin tepe noktasına kadar yükselen rampadan, meclis oturumlarının yapıldığı salonun merkezinden yine kubbenin tepe noktasına kadar yükselen çekirdeğe farklı açılarla yerleştirilmiş aynalar sayesinde ziyaretçilerin meclis oturumlarını izleyebildiği bu yeni kubbe, sıkı Nazi Almanyası’ndan sonra “şeffaf” Alman Parlamentosu’na geçişi temsil eden mimari bir manifesto aynı zamanda.

reichstag-kupel-mittel-1920x1080

7) Mies van der rohe – Barcelona Pavillon (1922)

Henüz 2. sınıfı bitirmiş bir mimarlık öğrencisi olarak Erasmus yapmak için gittiğim Barcelona’da, kitaplarda gördüğüm, derslerde konu olarak işlediğim, modern mimarlığın en önemli binalarından Barselona Pavyonu’nu canlı canlı gördüğüm, içini gezip, duvarlarına dokunduğum, ikonik Barselona sandalyesi’ni gördüğüm o günü hatırlıyorum… Barselona’da 1922′de gerçekleşen Uluslararası Fuar’da ‘less is more’ ve ‘god is in the detail’ gibi yalın sözlerle mimarlığa yaklaşımını ifade eden mimar Ludwig Mies Van Der Rohe’nin Almanya için yaptığı bu geçici pavyon mimarlık tarihine yön veren önemli bir yapı. Bu nedenle 1980 yılında tekrar inşa edilerek ve bugün bir anıt bina şeklinde Barselona’da sergilenmekte.

Ludwigh_Mies_van_der_Rohe_Barcelona

Çizenbayan’a bu harika liste için teşekkür ediyorum:) Türkiye’de ya da dünyada gezip gördüğünüz yerler içinde ister modern ister tarihi olsun nefesinizi kesen, sizi içinde hapseden mimari eserler neydi hadi siz de yazın:)"Yeni Dünyanın “7″ Harikası" postu İçin 4 yorum yapılmış.

  1. Sultan diyor ki:

    Muhteşemsiniz. Bakış açındaki genişlik süper boom. Blogunu okumak bu yüzden çok keyifli konuğuna ve sana teşekkürler…

  2. ENC diyor ki:

    Ben kesinlikle Berlin’deki Jewish Museum’u da bu listeye eklerim. Görülmeye ve öğrenilmeye değer bir yer.

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu