leoloafer07

Divarese ile adım adım İstanbul’da ikinci durağım İstanbul’un olmazsa olmazı Beyoğlu: benim için daha çok İstiklal Caddesi ve Galata tarafı. Nostaljik bir sebepten İstiklal Caddesi yani Cadde-i Kebir ya da Grande Rue de Pera tüm o karmaşıklaşmış ve iyiden iyiye tabela/beton/ışıkla kirlenmiş haline rağmen beni gülümsetir. İster köhne kalmış, ister şahane restore edilmiş olsun eski binaları, dev kapıları,  hiç bitmeyen müzik sesi, eksik olmayan protestosu, ve hatta “bi saniyeniz var mıydı”cıları ile dünya üzerindeki en ilginç ve aynı zamanda en keyifli, hatta belki de eşi benzeri olmayan bir yer:) Bu gezimde bana hem rahat hem çarpıcı bir çift ayakkabı eşlik etmeliydi, İstiklal’in melezliğine yaraşır bu loaferları seçtim ben de. Şimdi benim favori lezzet, sanat ve alışveriş duraklarıma bakalım mı:)

leoloafer01

İstiklal’e ne zaman gitsem mutlaka bir tramvay keyfi yapar, karşıdan diğeri gelse de fotoğrafını çeksem diye heyecanlanırım. Asılmanın yasak, tehlikeli ve bir o kadar eğlenceli olduğu tramvayda henüz o keyfe nail olamadım:p Madem tramvaya atladık, Tünel’de inip gezmeye Galata’dan başlayalım.

leoloafer00

Galata demek Galata Kulesi demek evet ama benim gibi moda ve tasarıma meraklıysanız, biraz da Serdar-ı Ekrem demek!

Bu güzel caddedeki nefis binalara baka baka yürümek dışında uğramadan edemediklerim: konsept mağazalardan 290 SQM ve Atelier 55; tasarımcılardan Gülçin Uzunalan ve tavşanı Jerry:))

Ama esas bir yer var ki müze niyetine bile gidilmeli görülmeli: Hiç Crafts! Bu biraz da gizli saklı butik, el yapımı ve çok özel hatta bazısı eşsiz mobilyalar, halılar, yastıklar, dekoratif objeler, şahane kitaplar ve çağdaş sanat eserlerini barındıran bir vaha.

leoloafer03

Yeme içme olayına gelince kahvaltısı tapılası Aheste (yukarıdaki fotodaki gibi kimi zaman önüne bir tabure atıp masa bekleme pahasına bile:)) ; sütümü kitabımı alıp da girdiğim Mavra benim biriciklerim. Evet seçenek çok ama bu ikisi çok başka çok! Akşam için Georges Hotel’in terası şiddetle tavsiye olunur.

leoloafer09

Miss Pizza’da bir pizza atıp İstiklal’e doğru yürümeye koyulalım! Çiçek Pasajı’na uğramayanımız yoktur herhalde, fasıl facilarını yaşamış bitirmiş gençliğimden sonra ben buraya gündüzleri uğramayı, kapısından bir Beyoğlu Çikolatası alıp hiç sevmediğim ve asla bitiremediğim bira yanına patates kızartması söylemeyi seviyorum. Ama daha çok buranın ışığını sevdiğimden, yan masalardaki konuşmalara şaşırmayı sevdiğimden, akşam çılgınca koşan bir yerin gündüz sessiz sedasız bekleyişini izlemeyi sevdiğimden gidiyorum:)

leoloafer10

İstiklal denince aklıma gelen lezzet duraklarımı dikkatlice not alınız: tabii ki muhteşem manzarası, muazzam ev sahipliği ve nefis yemekleri ile Eleos; Cumartesi gecesi canlı müzikle daha bir güzelleşen Çukurcuma 49; Lazsan zaten bayılacağın, değilsen Laz olsaydım diyeceğin, yanındaki arkadaşlarla hemen bir “bu yaz Karadeniz turu yapıyoruz millet tamam mıı” planlayacağın, Doğu Karadeniz’in enfes lezzetlerini anne eli değmiş gibi sunan Hayvore; ister beş başına ister bir başına sessiz, huzurlu, sanki bir karmaşanın içinde yaşamıyorsun sanacağın, zeytinyağlı tabağını ortaya söyleyip tek başına yuvarlayacağın Gölge Kahve.

Akşam olduysa Nublu (ki artık çılgın ve yetenekli bir şefe teslim mutfağı da var), Cuma geceleri Tansu Çağlayan’lı BiBuçuk (kanatlar da yeme de yanında yat derecesinde güzel), kesin güzel müzik dinleyeceğin Babylon ya da kafan hala kaldıracak gibiyse Nu Pera:)

leoloafer04

Hazzopulo pasajından geçip de karşına çıkan avlumsu sokakta atılan küçük iskemlelerde oturup çay içmek ise şart mıdır? Hayır ama bir İstiklal ritüeli olduğuna göre yapmadan olmaz:) Çay da hakikaten güzeldir,  daha güzeli burnunun dibindeki Madam Katia şapkacısına uğramak ve bir kaç şapka deneyip eski yıllara ışınlanmaktır.

leoloafer02

İstiklal caddesi boyunca seni içine çeken galeriler dizi dizi olsa da Salt benim için en güzellerden. Kapanacak sanıp ödümüzün koptuğu Robinson Crusoe 389 da artık bu binanın 4. katında:) Orada saatler geçirmek (bir zamanlar saatlerim çoktu ah ah) nasıl da güzeldir. İstiklale gittiğimde YKY yayınlarına da Ayşegül serisi için uğrarım mutlaka.

leoloafer08

Eminim atladığım bir sürü durak, bilmediğim bir dolu yer var; burası her an seni şaşırtacak bir labirent, hep yerli yerinde sapasağlam duranlardan habire yeni açılan mekanlara kadar pek çok seçenekle bizi bekliyor. Üçüncü durak yepyeni bir çift Divarese ayakkabı ile çok yakında yine burada.

Beyoğlu anılarınızı, tavsiyelerinizi, notlarınızı bekliyorum:)

Fotoğraf: Özberk Baz"Adım Adım’da 2. Durak: İstiklal ve Galata" postu İçin 12 yorum yapılmış.

 1. Bir eczacı diyor ki:

  Bence İstanbul’u adım adım hep siz anlatın, keyiflerimiz seçimlerimiz aynı, ama sizden dinlemenin keyfi apayrı, teşekkürler..

 2. Esra diyor ki:

  İstiklalin öğrenciliğimdeki halini özlüyorum, belki de o zamanın sadece benim kontrolümde olduğu anları…

  http://www.emilianata.com

 3. Ayşe diyor ki:

  Boom ya fotolarda çok tatlı sevilesi duruyorsun ama sanki senle canlı tanışsam gıcık olurum gibi geliyor saçma bi his :) seni hiç canlı göremedim :/ bide sen güzel kombin güzel ama ayakkabı çok kötü be

  • Elif Kübra GENÇ diyor ki:

   Merhaba (:
   Boom ile takı fuarında tanıştık, emin ol onunla tanışsan çok seversin (: Dünya çok küçük belki biz tekrar karşılarız, belki siz tanıştığınızda paylaştıklarınız olur..

 4. styleboom diyor ki:

  hahah gerçekten ilginç çünkü genelde insanlar tam tersini hisseder ya hani uzaktan çok soğuk ve gıcık görünüyor ama tanışınca sevdim gibisinden. bence tanısan severdin:p belki bir gün karşılaşırız!

 5. meraklı kız diyor ki:

  3. fotoğraftaki sağ arka tarafta olan adamın bakışını pek beğenmedim :d hatta korktum filan :))

  kombin şahane bu arada ;)

 6. meraklı kız diyor ki:

  alttan 3. :)

 7. mercan rengi diyor ki:

  Ankara’da yaşıyorum ve 40 yaşındayım. İstanbul’a onlarca kez geldim ama şu İstiklal Caddesine ve Taksim Meydanına bir kez olsun gidip görmek nasip olmadı inanırmısınız?

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu