makyaj cantasında ne olmalı

Sanıyorum şu sıralar blogda yapmayı en çok sevdiğim şey “7″! Hem benim seveceğim, hem sizin seveceğiniz yedilik bir konu aramak, yedi yedilik bir konuk bulmak, #benimyedilim demek için post hazırlamak çok keyifli. Hatta sizden de önerilerinizi bekliyorum:) Bu hafta “7″nin konuğu makyaj artisti Uğur Kıral, kendisi daha önce pek çok kez uzmanlığı ile bu bloga konuk olmuştu. Bu defa bizim için “Makyaj Çantasının 7 Silahşörünü” yazdı. Söz Uğur’da, hem okuyalım hem de makyaj çantalarımızı bir kontrol edelim bakalım:

Here I am with the latest guest author of “7″. Make-up artist Uğur Kıral  gathered the 7 essentials of a make-up bag every woman needs. Let’s read and check our things, are we well armored for a beauty fight or not;)

Makyaj_cantasinin_7_silahsoru

1. Nemlendirici :
Makyaj çantanda olması gereken 7 önemli kozmetik ürününün başında nemlendirici geliyor.
Her mevsim cildinde meydana gelen önemli değişiklikleri dengelemenin en kolay ve önemli çözümü cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmak. Yaşlanmanın, mimiklerin, makyaj malzemelerinin, hava kirliliğinin meydana getirebileceği etkileri minimuma indiren en önemli savunma kalkanı olan nemlendiriciyi, makyaj yapmadan en az 5 dakika önce sürmeni tavsiye ediyorum. Nemlendiricinin ciltte emilmesi için muhakkak bir zaman tanıman gerekir. İyi nemlendirilmiş bir cilt, tertemiz ve aydınlık bir baz makyajı için de temel oluşturmaktadır.
2. Fondöten / Kapatıcı :
İkinci adımda cildinin kusurluluğuna göre seçim yapabileceğin bir malzeme var. Genel renk bozuklukların ya da kapatman gereken izlerin yoksa, fondöten yerine cildinle aynı renkte bir kapatıcıyı sadece ihtiyacın olan bölgelere uygulayarak da kusursuz sonuca ulaşabilirsin. Fondöten uygularken, parmaklardan yardım almak, iyi yedirilmiş bir fondöten görünümü için en pratik yoldur. Süngerin ise malzemeyi çabuk tüketen bir makyaj aksesuarı olduğunu da belirtmem gerek. Boyun bölgesi dikkate alınarak seçilmesi gereken fondöten rengi her zaman doğru sonucu verirken, göz altındaki koyu halkalar ise, muhakkak renk düzeleyiciler ile yumuşatılmalıdır.
3. Makyaj Asistanları :
En önemlileri kirpik kıvırma makası, kaş fırçası ve allık fırçası ve pamuklu çubuktur.
Her gün olmamakla beraber, iyi kıvrılmış kirpikler bir sonraki adım olan maskaralama aşamasında gözleri maksimumda ortaya çıkartmak için tek yapman gereken şey. Kaş fırçası ise, taranmadığı takdirde en güzel göz makyajını bile bir faciaya çevirebilecek olan karışmış kaşları düzeltmenin altın anahtarı. Bitmiş bir maskara fırçasını iyice yıkadıktan sonra aynı amaçla kullanabilirsin. Allık fırçası ise, ortaya çıkartılmış elmacık kemikleri için alınması şart olan ilk fırça. Pamuklu çubukla ise, göz kalemini buğulu bir makyaja çevirebilir, rujunun kenarlarını düzeltebilir, eyeliner kuyruğunu daha keskinleştirebilirsin. Kısacası hayat kurtarır.
4. Maskara :
En yataktan yeni kalkmış halini bile dışarı çıkmaya hazır hale getirecek olan maskara, bir önceki aşamada saydığım kirpik kıvırma makası ile bir mucizeye dönüşecekler. Kirpik diplerine mümkün olduğunca yaklaşarak zigzag hareketlerle uçlara doğru uygulanması gereken maskaranın, iki kat uygulaması arasında ise, kısa bir süre beklenmelidir. Alt kirpikler için, maskara fırçasını dik tutarak çok daha kolay uygulama sağlayabilir, farklı renkteki maskaralar ile göz rengini ortaya çıkartabilirsin.
5. Allık:
Yaz zamanlarında, parmak uçları ile rahatlıkla uygulanabilir krem allıklar vazgeçilmezin olabilir. Toz yada sıkıştırılmış bir allık kullanıyorsan, geniş bir fırça ile muhteşem sonuçlar alabilirsin. Allık sürerken dikkat etmen gereken en önemli nokta, fırçanı malzemeye batırdıktan sonra, ya elinin üzerinde yumuşatarak, üfleyerek yada fırçanı sallayarak malzemenin fazlasını atarak uygulamaktır. Işıltılı yapıdaki allıklar ile şakaklarındaki ışıltıyı arttırabilir, ya da koyu renk bir allıkla elmacık kemiklerinin altını gölgeleyerek, daha belirgin elmacık kemiklerine sahip olabilirsin.
6. Dudak Nemlendiricisi / Ruj :
Yazın kavurucu sıcaktan, kışın sert esen rüzgarlardan, bağışıklık sistemimizin güçsüz kalmasından, vücudumuzdaki vitamin eksikliklerinden en hızlı etkilenen bölge olan dudaklar, ince deri yapısından dolayı da sürekli koruma gerektirir. Onları renklendirmek istediğin zaman ise makyaj çantanda bulunacak kırmızı, ten rengi, şeftali gibi hayat kurtaran rujlar seni oldukça hızlı gece makyajına hazırlayacaktır.
7. Temizleyici :
Öncelikle, hiç makyaj yapmasan bile cildin gün içinde ürettiği doğal yağ ile bile uyumaman gerekiyor. Durum bu kadar hassas iken, makyajın ile uyuduğunda gözeneklerin kapalı kaldığı için, oksijensiz kalan, buna bağlı olarak da nem dengesi sarsılan bir cildin hasarını tahmin etmek çok zor olmuyor. Ne kadar vakitsiz olursan ol, ne kadar uykun ya da acelen olursa olsun, makyajı iyice temizlemeden yatmak cildine verebileceğin en büyük zarar. Temizleme işleminden sonra, gün boyunca kaybolan nemi geri kazanmak için, gece nemlendirici sürmeyi unutma."Makyaj Çantasının “7″ Silahşörü" postu İçin 14 yorum yapılmış.

 1. Kermit Alemlerde diyor ki:

  O zaman kapmıişım ben bu işi boom ^^

 2. sibel diyor ki:

  Bu post makyaj çantası introduction 101 olmuş:) Uğur Kıraldan bir de 7 canalıcı makyaj sırrı postu rica etsek, çok bilinmeyen makyaj hilelerinden öğrensek mesela:)Sevgiler:)

 3. ZHD Blog diyor ki:

  Yine harika bir 7′li olmuş Boom ! Sana ve Uğur Kıral’a çok teşekkürler :)

 4. emel diyor ki:

  benim gözüm makyaj çantasında nerden acaba ?? :))

 5. tARchINn diyor ki:

  Bir de mesela maskarada hangi marka önerir,kirpik kıvırmak kirpiklere zarar vermez mi?

 6. reha diyor ki:

  boomcum,estetisyenler ve kırışıklık karşıtı yapılabilir müdaheleler için de bi post yapar mısın?çok şeyler duyuyoruz w sahpe,botoks gibi ama hangisi hangi yaş için uygun yapılmalı mı yapılmamalı mı?yoksa nemlendiricilerle devam mı?:)moda haftasında fırtına gibi esmişsin:)öpüyorumm

 7. Zehra diyor ki:

  Sevgili Boom, iyi bir kiprik kıvırma makası arıyorum, watsons’dakiler filan çok dandik çıkıyor genelde. Önerebileceğin iyi bir marka var mı? Teşekkür ederim şimdiden ;)

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu