eren tüneli, deniz eslek, styleboom, özberk baz

Önce hamileliğim sonra doğumdan sebep Styleboom’da yapmayı en sevdiğim şeylerden birini, tasarımcı çekimlerini yüz bininci plana atmak durumunda kalmıştım. Haliyle ürün seçmek, bir kurgu yaratmak, ona uygun mekan arayıp bulmak, çekim boyunca yerlerde sürünmek, ürünleri geri vermek kolay olmuyor, hiç kolay olmadığı kadar da keyifli oluyor! İsmi büyük tasarımcılar kadar henüz adını çok duymadıklarımızı size tanıtmak ise daha da keyifli: Zeynep Tosun’dan Ece Gözen’e, Günseli Türkay’dan Begüm Salihoğlu’na şimdi işleri karşısında büyük hayranlık duyduğumuz çok başarılı tasarımcılar daha yolun başında iken ya da ilk koleksiyonları ile Styleboom’a konuk olmuştu, o sebeple bir nevi kendi kendime heyecan ve gurur da duydum bu isimlerin her bir kıyafeti karşısında. Ve işte Boom editoryallerine de bir anda Behance’de karşıma çıkan paltosu ile beni kalbimden vuran ve yine bence çok gelecek vaad eden yepyeni bir isim ile dönmek istedim: Eren Tüneli.

Tüneli’nin “Arabesque” ismini verdiği mezuniyet koleksiyonuna bir çekim yaptık. Burada göreceğiniz koleksiyon benim çok beğendiğim ve savunduğum bir harmanı sunuyor: bu topraklara ait özgün bir figürün/konseptin modern çizgiler ve kimi zaman minimal kimi zaman keskin formlarda buluşması. Ne demek istediğimi ilk görüşte vurulduğum şu aşağıda göreceğiniz aba biçimli kaban özetliyor aslında:)

Here we are back as Team Styleboom with a mystic editorial shoot for a new and upcoming designer Eren Tüneli. Note the name, you’ll hear about him a lot in the future. And enjoy his graduation collection “Arabesque”. 

eren tüneli, arabesque, sumahan karaköy, kapitalist komün, genç moda tasarımcısı, gelecek vaad eden moda tasarımcısı, türk modası

Son sezonların gözdesi “oversize” paltolara mükemmel bir yorum: bizim “aba”mız modern bir yaka kesimi ve Selçuklu/Osmanlı mimarisinde sık kullanılan yıldız süslemesi ile buluşmuş. Şimdi hep beraber bu enfes kavuşmaya iç geçirip Eren Tüneli’ye sorduğum sorulara geçelim.

eren tüneli arabesk, eren tüneli, mezuniyet koleksiyonu, arabesque, yıldız süsleme

SB:  Eren bize biraz kendinden bahset. Nereden ne zaman mezun oldun, okul dışında ne tür tecrübelerin oldu?
ET: 25 yaşındayım, 2013 Ocak ayında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil veModa Tasarımı bölümünden mezun oldum. Okurken çok güzel tecrübeler kazanma fırsatları çıktı karşıma, 2009 da Ümit Ünal’la çalıştım 5 ay gibi bir süre proje asistanlığı ve styling yaptım, 2011′de de okuldan hocam olan Gamze Saraçoğlu’ndan iş teklifi alıp onun yanında tasarım asistanı olarak çalıştım 2 sene boyunca, çok fazla şey öğrendim işin işleyişiyle alakalı. Bunların dışında 2 ay İMA’da moda girişimciliği derslerine katıldım.

eren tüneli yıldız

SB: Moda tasarımcısı olmak istediğimi ne zaman, nasıl anladın ve bunu gerçekleştirmek için nasıl hazırlandın?
ET: Moda tasarımcısı olmak çok bilinçli bir tercih değildi ilk başta. Ben hep grafik okuyup reklam sektöründe olmak istemiştim. İlk sene grafiği kazanamayınca, moda tasarımı okumaya başladım ve sonraki sene tekrar sınavlara girdim. Grafikte derece bi puan aldım ama bu sefer de bölüm değiştirmedim. İsteksiz başlayıp bilinçli bir tercihe dönüştü, moda okumak istediğimi grafiği kazanınca anladım. Zaten Mimar Sinan’a girebilmek için hazırlanıyordum bir resim atölyesinde, güzel sanatlarda okumak tek hedefimdi. Tasarımcı olmak için okulun çok önemli olduğunu düşünüyorum ben, hangi okul olursa olsun planlama ve kurgulama açısından çok faydalı oluyor ama vizyonunuzu geliştirmek size kalmış birşey bunun için de olabildiğince yeni şeyler görüp, araştırıp, bana ilham verebilecek yerlerde olmaya çalıştım. Benim durumumda bu zaten doğal olan bir şeydi, meraklıydım. :)

eren tüneli detay

SB: Burada çekimimizi mezuniyet koleksiyonuna yaptık, bu koleksiyonu bize anlatsana.

ET: Mezuniyet koleksiyonumu 2012 Eylül ayında yapmaya başladım, zaten aklımda bir kaç senedir olan bir fikirdi, başta Osmanlı mezar taşlarından etkilendim, sonrasında mimari süslemeleri geldi. Altın varaklar, kaligrafi çalışmaları, yıldız süslemeleri ve totaldeki mimari yapının etkileyiciliğini koleksiyonuma modern bir şekilde yansıtmayı hedefledim. Esinlendiğim noktaları minimal kesimlerde nakış olarak, nakışın az olduğu ya da hiç olmadığı parçalarda ise bu hissiyatı kuplarla ve malzemeyle yansıtmaya çalıştım.

eren tüneli sumahan karaköy

SB: Sırada ne var? İlk hedefin ne:)
ET: Sıralı olarak gittiğim pek görülmemiştir ama şu an master yapma düşüncesi var kafamda. Türkiye dışında bir yerde yaşayıp, eğitim alıp bunun bana neler katacağını görmek istiyorum. Bunu yapmam şart değil tabii ki ama yapmazsam sanki hep aynı çemberin içinde kalacakmışım gibi bir hissiyatım var. Kendi markamı oluşturmak ise uzak bir gelecekte düşündüğüm bir şey, ne olacağı belli olmaz ama şu an için bir kaç arkadaşımla beraber marka kurmak daha sıcak baktığım bir konu.

SB: Haliyle henüz çok genç bir tasarımcısın ve belki de zaman içinde çokca evrilecek çizgin, yine de sormak istiyorum Eren Tüneli şu an çizgisini nasıl tanımlar? Nasıl bir kadını giydirmek hayalindedir?
ET: Kendi içinde olabildiğince dengeli, güçlü bir dinamiğe sahip, planlanmış, alt metni dolu olan, hem tasarım hem de giyilebilir bir çizgim olduğunu düşünüyorum. Moda nın genelde zayıf ve güzel insanlar için yapıldığı düşünülür benim kafamdaki kadının ise daha çok hissiyatı var. Bu kadın iddialı olmak yerine kendine güvenen, bir ortama girdiğinde görünüşüyle ben burdayım demektense birebir de kendini özel hissettiren, vizyonu geniş, yeniliklere açık bir kadın.

2IMG_4740

SB: Senin bir kıyafetini kimin giymesini çok isterdin?
ET: İşinde başarılı, saygın ve yapmak istedikleri, hayalleri olan herhangi bir kadının giymesi bile beni mutlu eder ama illa bir isim söylemek gerekirse Carine Roitfeld bu düşüncemin vücut bulmuş halidir.

SB: Peki bir ilham perin var mı?
ET: İlhamımı çevremdeki stil sahibi kadınlardan alırım genelde. Daha gerçek, birebir, hayatın içindeki kadınlardan ama yine beni her fotoğrafı, duruşuyla büyüleyen kadınlar da var Saskia de Brauw ve Maria Carla Boscono gibi.

SB: Cevaplar için teşekkürler. Hep sorduğum bir soru ile bitirmek istiyorum:) Bize aklına gelen ilk şarkıyı, ilk kitabı ve ilk filmi söylesene.
ET: The Smiths- Some girls are bigger than others; Boris Vian- Günlerin Köpüğü; Lars von Trier- Antichrist

eren tüneli künye

Makyajda kullanılan M.A.C ürünleri: Fix + ,Care Blends Essential Oils, Sculpt NC20, Paint Pot Indian Wood, Gold Mine Eye Shadow, Texture Eye Shadow, Typografic Eye Shadow, Smolder Eye Kohl, Antique Gold ve Bronze Glitter, Mineralize Skin Finish Light, Studio Finish Face Powder Gold, Russian Red Ruj, Brick dudak kalemi, Haute&Naughty Mascara, Mineralize Concealer NC15, Fluidline eyeliner Blacktrack"Eren Tüneli’den “Arabesque”" postu İçin 7 yorum yapılmış.

 1. willdone diyor ki:

  özlediğim styleboom editoryalleri geri dönmüş, yupi:) sabah sabah, deniz eslek fan kurucu üyesi (^.^) olarak da gözüm gönlüm açıldı :)

 2. Bayan Tilda diyor ki:

  O kaban ve o son etek!!! Ba-yıllll-dımmm! Harika bir keşif olmuş eline sağlık! :)

 3. milena velba diyor ki:

  Would you allow me to publish this on twitter?

 4. andacwandet diyor ki:

  Deniz’i How To Make İt America’daki Rachell’a benzetiyorum.Blog’unda beni bazen birilerine benzetirler yazmış bloga giriş yapamadım bir türlü buraya yazdım kusura bakmazsanız.Dizi de konusu itibariyle ilginizi çekebileceğinden…

 5. funda diyor ki:

  Ahh Denizzz! kalp kalp kalp

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu