gorulmesi gereken yedi eser

“7″nin yeni konuğu kelimenin tam anlamıyla burnumda tüten biricik arkadaşım Oylum Yüksel. Çoğumuz onu günde1resim ile tanıdık, şu sıra ise kendisinin nefis paylaşımlarını okumak için her gün bir doz bayaiyi.com alıyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum:) Oylum bize 7 müzede görülmesi gereken 7 resmi listeledi, hikayelerini anlattı, hayatta yapılacaklar listeme bu postun bir çıktısını iliştirdim bile;)

Şimdi söz 7 müze-7 resim ile Oylum’da. Postun sonunda siz de sizi karşısında kilitleyip bırakan, çok etkileyen resimleri paylaşsanız ne harika olur:)

Second guest blogger of “7″ is Oylum, a renaissance freak friend of mine:) She listed 7 must see paintings in 7 museums for us. Enjoy!

Benden 7 müzede görülmesi gereken 7 sanat eserini listelememi istediğin anda, böyle didaktik “hmm şunlar önemli her akımdan bir tane olmalı, ölmeden şunları görmeli insan” gibi değil de, gerçekten ölüyor olsam ve son bir defa karşısında dikilme hakkım olsa hangilerine ışınlanmak isterdim onları düşündüm. Aşağıdakilerinin hepsini farklı yıllarda en az 3 defa gördüm, yani yarattığı histen, yüzde yüz emin olarak konuşuyorum. Üstelik bu müzelerde sadece bu söylediklerim değil, başka şaheserler de kaynıyor.

1 michelangelo

1- Sistine Chapel / Vatican City - Prophet Ezekiel, Michelangelo

Sistine Şapeli’ne girdiğinizde elbette önce 9 yaratılış hikayesini, hatta Adem’in Yaratılışını görmek isteyeceksiniz. Ama kendi gözünüze güvenin, o hengamede bile gözleriniz 12 haberciden biri olan Ezekiel’i seçecektir, üzerinize atlayacak gibi, resim değil, mermerden heykel, üzerinde de gerçekten kumaşlar var gibi. Sistine kapısından çıkarken bile son kez hep Ezekiel’e bakarım. Michelangelo’nun mucizesine hayran olmamak mümkün değil!

2 david

2- Louvre / Paris - The Coronation of Napoleon, Jacques Louis David

Neredeyse 10 metre uzunluğundaki bu resmin önünde yengeç gibi yan yan adımlarla 1 saat geçiriyorum her seferinde. Resmin her yerinde detaylar muazzam ama özellikle Napolyon ve eşi Josephine de Beauharnais detayları baş döndürücü. Her defasında uzaktan o kürkü gerçek sanıyorum, sanki kolaj yapıp üstüne üç boyutlu yapıştırmış gibi.

3 seurat

3- National Museum / Londra - Bathers at Asnieres, Georges Pierre Seurat

Pointilismi 2×3 metrelik bu dev resimde görmek, bu kadar yakından tekniği inceleyebilmek müthiş bir deneyim, önce yaklaşabildiğiniz kadar yaklaşıp her bir fırça darbesinin ne renk olduğuna bakabilir, sonra da karşısındaki koltuğa oturur, renklerin oyununu rahat rahat izleyebilirsiniz.

4 manet

 4- Orsay / Paris - Olympia,Edouard Manet

Orsay benim için Louvre’dan daha değerli resimlerle dolu bir müze, az ama öz gibi, izlenimcilerin mabedi gibi. Her Orsay’a girişimde başım dönüyor ama ne yapıp edip ilk bu resmi buluyor, onun önünde soluklanıyorum. Manet’nin bu şaheseri, modern resmin başlangıcı. İlk kez çıplak bir kadın ilahi bir karakter değil, gerçek bir insan, hatta bir hayat kadını. Resim yapıldığı yıl Paris’i fena çalkalamıştı. Manet’nin fırça darbelerini, boya çatlaklarını Olympia’nın teninde görmek beni çok etkiliyor.

5 rembrandt

5- Rijksmuseum / Amsterdam - Night Watch, Rembrandt

Rembrandt’ın askerlerden bir bir para toplayıp güya iş olarak yaptığı bu toplu portre resmi, aslında ışık ustasının oyun parkıydı. Oda boşsa bu resmin karşı duvarına yaslanıp, doluysa önlere gidip yere oturup küçük kızın üzerine düşen ışığı izlemek, her bir muhafızın suratına bir bir bakmak her zaman çok büyüleyici olmuştur.

6 picasso

6- Museu Picasso / Barselona - Las Meninas, Pablo Picasso

Picasso’nun Velazquez’e övgü amacıyla yaptığı Les Meninas resminin bir çok versiyonu Picasso Müzesi’nde var. Müzede en sevdiğim bölüm ise bir video eşliğinde Velazquez’in orijinal Les Meninas’ındaki karakterleri bir bir tanıtıp sonra onları Picasso’nun gözünden gösterdiği, resmi deşifre ettiği video. İşte o videoyu izledikten sonra Las Meninas resimlerinin bulunduğu odayı gezmek, her resimde Picasso’nun abuk sabuk bir şekille o karakterleri nasıl ifade ettiğini görmek tam bir eğlence!
(orijinal resim http://www.gunde1resim.com/post/3660184828/ressam-diego-velazquez-1599-1660-resim )

7 monet

7- Moma / New York - Reflections of Clouds on the Water-Lily Pond, Monet

Monet bir yaştan sonra nilüferlerle kafayı ciddi şekilde bozmuş, 250 tane kadar resmetmişti. Bu 3 parçadan oluşan ve oval olarak sergilenen büyük nilüfer resimlerindeki hedefi ise Monet’nin kendi bahçesinde hissettiği o çiçek havuzu hissini insanlara verebilmekti. Resimler bittiğinde istediğini elde edebilmişti ama insanların takdirine şahit olamadı. Monet’nin son günlerinde izlenimciliğin modası geçmişti. Moma’da bu resmin karşında yürümek, onun gözünden bu nilüfer bahçesine bakmak bana hep bir nevi saygı duruşu gibi geliyor."7 Müze’de 7 Resim" postu İçin 6 yorum yapılmış.

 1. İmge diyor ki:

  Aman Tanrım, 7. eksik kalmış!! Buradaki Monet sergisini gezmiş olmak falan da kurtarmaz değil mi? Acilen bir NY gezisi ayarlamak lazım o halde.. :))

 2. emel diyor ki:

  ben kesinlikle senin kendisi ile tanışmamı sağladğın Pascal Campion resimlerini (aslında ilüstrasyonlarını) izlemeye seyretmeye en önemlisi de ordaki umudu ve aşkı gözlemlemeyi seviyorum.Sayende bu kadar yetenekli birini tanımak çok zevkli her resimde aklımdasın boomm :))

 3. Sibel diyor ki:

  Şahane!!!
  Tebrikler ve teşekkürler:)))
  Bu tarz postların devamını bekliyor olacağım:))

 4. GleamFashion diyor ki:

  Harika resimler saatlerce izlenebilirler

  http://www.gleamfashion.com/

 5. :) diyor ki:

  ressam jacques louis david in resminde ortada oturan papa pius un sağ arka köşede kalan osmanlı padişahı dikkatini çektimi boom,çok ilginç geldi…!!!acaba ressam resminde ne anlatmak istedi…

  • styleboom diyor ki:

   osmanlı padişahı mıymış? bence bu bir imparatorun taç giyme töreni olduğu için ülkeyi tanıyan tüm imparatorluklar elçi göndermiştir diue düşünüyorum ben ama bilemeyeceğim tabii, düşünceme göre bizim padişah orada durmaz:))

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu