perfect red lipstick, kirmizi ruj, kirmizi ruj nasil surulur, mac russian red

Kırmızı ruj: bu kış tahtını yine geri kazandı. Onu ilk kullanan Kleopatra; kırmızı renkli böcek ve karıncalar ezilerek ona özel hazırlanan karışımla dudaklarını kızartan Kleopatra’dan bugüne her zaman cazip ve cüretkar. Ben de hazır yılbaşı akşamı da yaklaşıyorken sizlere mükemmel kırmızı ruju bulmanın, ve elinden çıkan her makyaj kusursuz olan sevgili Uğur Kıral‘ın da yardımıyla onu en iyi şekilde uygulamanın ipuçlarını vermeye çalıştım.

Bu yıl  en güzel pijamalarımız içinde saat geceyarısı olmadan kanepede sızıp kalırken, eş dost sofra başında birinci çinkoları doldururken, Victoria’s Secret şovunda meleklere bakıp “bunlar insan değil arkadaş” derken, geciken hindi yüzünden siparişi verdiğimiz restoranla telefonda kavgaya tutuşmuşken, sokakta soğuktan donarak partilerken, otelin balo salonunda aynı anda bin kişi geri sayarken, fasılda “Huysuz ve Tatlı Kadın” için istek yaparken, en sevdiklerimizi sarılıp öperken, kısacası 2013′den 2014′e ışık hızında geçerken kırmızı rujumuzun süslediği dudaklarımızla birbirimize “İyi Yıllar!” dileyelim:) Bu da biz Boomerlar için bir totem olsun, 2014 hepimiz için keyifli, mutlu, sağlıklı, sıcacık, aşklı meşkli, bol kazançlı ve en önemlisi huzurlu geçsin:)

Hazırsanız dudaklarınızı nemlendirin de Uğur Kıral‘a kulak verelim:)

kirmizi ruj nasil surulur

1. Dudak Kalemi :

Kırmızı ruju kusursuz uygulamak için, öncelikle ucu oldukça sivri açılmış bir kaleme sahip olmak gerek. Kalem seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ruj ile renginin birebir aynı olması. Ruj sürmeden önce dudak kalemi sürmek, hem herkeste olan dudak asimetrisini düzeltmeye yarar, hem de rujun taşmasını engelleyen bir bariyer görevi görür.

kirmizi ruj

2. İlk kat uygulama :

Kırmızı rujun ilk katmanında ruj, parmak ucuna çok az bir miktar alınarak, dudaklara ufak vuruş darbeleri ile uygulanarak yedirilir. Dudak derisi, inceliğinden dolayı uygulanan rengi kolaylıkla emen bir yapıdadır ki bunu dudağındaki herhangi bir renk ruju temizlediğinde dudağın et renginin ruja yakın renkte kalmasından da anlayabiliriz.

kirmizi ruj secimi

İlk kat ruj parmak yardımı ile iyice yedirildikten sonra, ince bir peçete yardımı ile fazlası alınır.
kirmizi ruj_03

3. Pudralama :

Bir sonraki aşama, ruju dudağa hapsetme aşamasıdır. Bunun için yüzümüze uyguladığımız transparan bir pudrayı, bir fırça ya da bir parça pamuk yardımı ile rujun üzerine ince bir katman halinde uygulamak gerekir. Bu hapsetme işlemi, son kat ruju sürdükten sonra, rujun fazlası kadeh, sigara gibi yerlerde iz bıraktığında bile dudağın kendi rengine dönmesinin önüne geçer. Dudaklar her zaman kırmızı görünür.

kirmizi ruj_04

4. Son kat :

Muntazam bir uygulama için, küt uçlu bir ruj fırçası kullanılması benim tavsiyemdir. Küt uçlu fırçalar hem rujun kenarlarının muntazam olmasını, hemde ağız kenarları gibi ulaşılması zor olan noktalarda kolay uygulama yapabilmeyi sağlar. Son kat ruju tüm dudağa uyguladıktan sonra, ihtiyaç duyulması durumunda yeniden kalem ile kenar kontürleri düzeltilebilir.

kirmizi ruj_05

5. Kenar düzeltme :

Rujun kenarlarında ten rengine bulaşmış, her hangi bir kırmızılık yada problem varsa, bir kulak pamuğu yardımı ile düzeltilir. Daha sonrasında piyasada bir çok markada bulunan kapatıcı kalemler yardımı ile kenarları düzeltilir. Her hangi bir kapatıcı kalem yoksa, kesik uçlu (angle brush) bir fırça ile, göz altı kapatıcısı ile kenar kontürleri düzeltilebilir.

6. Lip gloss :

Tam mat kırmızı ruj sürüldüğünde (MAC Ruby Woo gibi), parlatıcı sürmek, rujun kırmızılığını arttırmak yerine azaltacaktır. Ancak yarı mat ya da parlak kremsi rujların parlaklığını arttırmak için, ruj ile aynı renkte bir parlatıcı kullanmak, etkiyi daha dramatikleştirebilir. Bu parlatıcıyı dudakların tam orta kısmına uygulamak, dudak hacimini arttıracağı gibi, tüm dudak alanına da uygulabilir.

Şeffaf bir parlatıcı uygulanacaksa, parlatıcının ucundaki uygulama süngerini direk dudağa uygulamamak gerekir. Bu, süngeri geri ambalajına soktuğunuzda ürünün renginin şeffaftan pembeye dönmesini sağlar. Bunun yerine bir miktar ürünü el üzerine alıp, rujun sürüldüğü fırça ile uygulamak hem daha kontrollü hem de daha temiz bir uygulama sağlar.

2IMG_2959

Doğru Kırmızıyı Bulmak

Pek çoğumuz bir başkası üzerinde gördüğümüz kırmızı ruja çarpılıp hemen numarasını alırız, ama ne yazık ki sürdüğümüzde bizde hiç de öyle durmaz! Sebebi onun için doğru olan kırmızının bizim için yanlış olması olabilir. Araştırmalarıma göre:) doğru kırmızı ruju bulmak için en önemli nokta tenimizin alt tonu imiş. Alt tonumuz serin mi, sıcak mı? Bunu belirlemek için bileğimizin iç tarafına gün ışığında bakmalıymışız, damarlarımız mavi görünümlü ise “serin”, yeşil görünümlü ise “sıcak” alt tona sahibiz demekmiş. Ne mavi ne yeşil bende hepsi var karar veremiyorum diyorsanız o zaman nötral alt tona sahibiz demekmiş.

Eğer serin alt tonlu isek mavi bazlı kırmızı rujlar bize uygunmuş; kan kırmızısı, fes rengi, kızılcık kırmızısı gibi. (örneğin benim MAC Russian Red’im buna bir örnek)

Eğer sıcak alt tonlu isek turuncu bazlı kırmızı rujlar bize uygunmuş; kızıl, nar çiçeği gibi.

Bizden bu kadar, şimdi doğru kırmızıyı bulup yukarıdaki püf noktaları eşliğinde onu mükemmel şekilde sürüp sürüştürmek size kalmış hanımlar.

Bir de hatırlatma: kırmızı ruj siyahla belirginleşmiş hafif göz makyajı ve pürüzsüz bir ten makyajı ile muhteşem oluyor. O yüzden sizi eskilerden  “Styleboom’la Pürüzsüz Ten Makyajı” videosuna da davet ediyorum. Bunun yanında özel gecelerin kurtarıcısı dumanlı yani “Smokey göz makyajı” için de bir videomuz vardı unutulmasın;) Makyaj ve kozmetikle ilgili nefis bilgiler, ipuçları, incelemeler ve haberler için Uğur’un blogunu favorilerinize eklemeyi ihmal etmeyin!"Mükemmel Öpücük Garantili Mükemmel Kırmızı Ruju Bulmak ve Uygulamak" postu İçin 8 yorum yapılmış.

 1. NAR diyor ki:

  Senin dudakların ne kadar da düzgün ve şekilli öyleeee <3

 2. Sibel diyor ki:

  NARS Pure Blood Red de çok güzel!
  Başarılı bir tutorial oldu, bir de pırıltılı ama sade makyaj örneği hazırlasanız…çok mu istiyorum:))

 3. yasemin diyor ki:

  süpersiniz tam zamanında tam ihtiyacım olan tavsiyeler :)

 4. Mine diyor ki:

  Vay be kim iananır sizn ekonomi doktorasına sahip olduğunuza, çok güzeliniz maşallah:)

 5. Nil Özsancak diyor ki:

  küpe süper küpe

 6. Emine diyor ki:

  yaa boom süpersin nasıll ihtiyaçtı benim içiiin anlatamam.Bu çok çok değerli bilgiler için teşekür ederimmm

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu