2IMG_2241

Selfie: kişinin kendi kendini çoğunlukla akıllı telefon ya da webcam kullanarak çektiği ve sosyal ağlarda paylaştığı fotoğrafı

Narsizm diyelim, gösteriş diyelim, işte gelip geçici bir trend daha diyelim, ister sanatın bir biçimi olarak görelim, ister küçümseyelim ama #selfie artık dünyanın en hatırı sayılır sözlüğüne, Oxford Dictionary‘ye bile “kelime” olarak girdi, 2013′de yılın kelimesi seçildi. Girmese ne olacaktı? Nasılsa bizim sosyal lugatımıza gireli çok oldu:) “Belgeçer” gibi dahiyane sözcükler türeten biricik TDKmız nasıl çevirip de bizim sözlüğe sokacak onu düşünemiyorum bile. Ünlüler yapıyor, arkadaşlarımız yapıyor, takip ettiğimiz bloggerlar (özellikle The Man Repeller bu konuda çok kafa yoruyor:)) yapıyor, ve bu olaya en gıcık olanlarımız bile hadi itiraf edelim -#selfie ile alay etme ayağına- arada bir yapıyor! O etiketi koydun mu sen de psikolog ve sosyologların filtresine takıldın demektir arkadaş:)

Bu postda  tarihin ilk selfiesinden, en uçuk olanına, bu etiketin ilk kullanıldığı fotoğrafa dek selfie’ye balıklama dalıyorum. Üstelik size mükemmel #selfie ‘ye giden ipuçlarını derledim:) Fotoğrafçılar, stylistler, makyörler, Victoria’s Secret melekleri hepsi de yardımcı oldu, kısacası bu yadsınamaz rehberden sonra size düşen sadece #etiketlenmek!

Tips for shooting a perfect selfie with a little bit history, sociology and humour next to it:)

selfiecombo

Kendi kendimize çektiğimiz fotoğrafımızı ne kadar ciddiye almalıyız? Ya da ciddiye alanımız var mı:) Ciddiye alanı mı almayanı mı yadırgamalıyız? Bir bakıma bu moda bazılarımızı daha bakımlı yaptı belki, ya da bazılarımızı daha kendi ile barışık hale getirdi, kendimizle dalga geçebilecek kadar kendimize güvenmeyi öğretti. Dünyanın en iyi fotoğrafçıları tarafından en güzel hallerde fotoğraflanıp duran çok ama çok ünlü birinden “insani” olarak hiç de farkımız olmadığını ayan beyan ispat etti.  Kişinin “kendi kendini görüntüleme isteği” yanında bu görüntüyü binlerle paylaşma isteği sadece “çoq güzelsin we çoq tatlısın” yorumlarına nail olmaktan fazlası olmalı. Media Psychology Research Center’dan Dr. Pamela Rutledge’a göre #selfie kişinin kendisini nasıl tanımladığı ve dahası kendisini nasıl sunduğu, diğerlerinin onu nasıl tanımasını/görmesini istediği ile ilgili. Bu “diğerleri”nin seni nasıl yorumlayacağını, ne söyleyeceğini duymak, görmek,bilmek arzusu ise özellikle yeni jenerasyon için galiba karşı konulamaz!   Selfie, başkalarının seni sıfatlandırmasına gerek duymadan, senin kendini nasıl sıfatlandırdığın belki.

selfiehash

#selfie kelimesinin bir “hashtag” yani etiket olarak Instagram’daki ilk kullanımı  yukarıdaki arkadaş tarafından 27 Ocak 2011′de gerçekleşmiş. Ama bu kelimenin ilk kayıtlı kullanımı daha eski, ta 2002′de Avusturalyalı bir genç adam kendi fotoğrafını internette bir forumda paylaşırken onu “selfie” diye adlandırmış. Atalarını genellikleiki kelimeyi zor bir araya getiren İngiliz kanunsuzların oluşturduğu:p Avusturalyalılardan beklenecek bir kelime türetimi:)  Yine de bugün #selfie’yibu derece trend yapan bi Justin Bieber masum ve mahsun kaşları, bi Kim Kardashian büzük dudakları, bi Miley Cyrus dili maalesef:o

selfiefirst

Bu yukarıdaki ise tarihin ilk #selfie ‘si:))

Public Domain Review’a göre tarihin ilk kendi kendinin fotoğrafını çeken ismi Philadelphia’lı genç bir kimyager olan Robert Cornelius. 1839′da çekilen bu fotoğraf  selfie kelimesinin sözlüğe girmesi ile artık çok meşhur oldu.

selfiemeall

Yukarıda ben sanıyorum 2 sene önce ilk ve tek bi başına selfiemle:) Mesela ben nedense hep mesafeli yaklaştım selfieye, ve suç bence iPhone’u bi başına zaptetmesi mümkün olmayan normalden minik serçe parmağımda! Ama #babyboom kendi jenerasyonundan ve doğduğu yılın kelimesinden uzak kalmasın diye ona bol bol çekiyorum;)

Şimdi geçelim mükemmel #selfie’ye giden yolda gerekenlere;) -Bence ışıl ışıl bir ayna ve uzun bir serçe parmağı yeter de artar bile ama neyse-

 • - Selfie adı üstünde selfie olmalı, o karede yalnız ol!
 • - Ya kolun uzun olsun ya aynan pırıl pırıl:)
 • - Selfie kareni çekmeden önce aynada kendine bi bak:) Ha bir de etrafa bak, arkada istenmeyen bir kafa, darmaduman bir oda olmasın;)
 • - Biraz kol çalış kii selfien titrek olmasın:) Hem poz verip hem ışığı, açıyı ayarlayıp hem de foto çekmek kolay değil.
 • - Selfie bir seferde olmaz, en iyisi için bir kaç kare sabret:)
 • - Kadrajını ayarla. Beğendin mi? Bas tuşa:)
 • - Hiçbir şey çalışmadan olmuyor, selfie dahil! Aynada biraz çalış, doğru açıyı bul, elmacık kemiklerini ısıt;)
 • - En güzel selfie flaşsız selfie!
 • - Selfie’n senin olsun, sen selfienle anıl. Bisiklete binmeyi mi seviyorsun, ya da kırmızı rujsuz yapamıyor musun, selfielerinde imzan olsun.
 • - Filtreler kullan (tercihen camera+) ! Selfie editlenince güzel.
 • - Modellere bir bak! Melek Candice‘e kulak ver: “Hold your phone high above your head and away from you at a 45 degree angle so that you look slim and trim in your selfie.”
 • - Eğlen! Kimse mutlu insan kadar güzel fotoğraf veremez.
 • - Saçmala! En sahici ve en tatlı selfieler kendinle dalga geçtiklerin olabilir.

Yine de bazen seni korkunç şisman gösteren bir elbise içinde ışıksız ortamda çektiğin #selfie de cool olabilir ve seni like çılgını yapabilir. Mesela astronot Luca Parmitano, Uluslararası Uzay İstasyonu yörüngesindeki uzay yürüyüşünde tam da bu bahsettiğim şekilde bir #selfie twiti atmayı ihmal etmemiş:)

selfiespace

Demek ki neymiş? İşin sırrı kendini iyi hissettiğin anda akıllı telefonuna gülümsemekmiş;) Sizin tavsiyeleriniz neler?

Kaynak/Source:

Mashable, Mashable , Open Culture, Oxford Online Dictionary, Modelinia, Fashionspot"“#Selfie”lesek de mi Instagramlasak?" postu İçin 13 yorum yapılmış.

 1. hale diyor ki:

  insta da herkesin bi selfie si olmalı benim gibi :)

 2. pisimel diyor ki:

  Kırmızı ojenin markası nedir acaba :) ?

 3. Hatice diyor ki:

  Dünyanın ilk selfie’sini bilmem ama dünyanın en tatlı selfie’si babyboom’un ortadaki selfie’si:)

 4. Minikkus diyor ki:

  Selfie’nin kralı olmuş babyboomla birlikte çekilen kareler <3 birinizi ana yemek, digerinizi de üstüne tatlı olarak yerim, çok ciddiyim bak! <333

 5. Tuğçe Özcan diyor ki:

  Günün her saati yanımda fotoğraf çekecek biri olmadığı için Selfie fotoğraflara uzun süre daha bağımlı olmaya devam etmek zorundayım. Bir de karşındakinden rica ettin, en fazla 2 kere çektirebilirsin. Oysaki en iyi fotoğrafı bulmak için onlarca kez Selfie foto çekmem gerekebiliyor :))

 6. jale diyor ki:

  acaba iphone case’ini nerede yaptirdin? nerden? taptimmmm

 7. defne diyor ki:

  ne güzel yazı, ne tatlı blogger

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu