2DSC_0240

Ben Boomerları çok seviyorum! Neden? Çünkü minicik bir yorumları bile bazen bana ilham olabiliyor:) İşte bugün bu postla başlayacağım “Modada Başlıca Stiller” gibi Hayat Bilgisi kitabından fırlamışcası bir başlıkla özetleyebileceğim yeni post dizisinin ilhamı böyle bir yorumdan geldi. Hepimiz farklıyız, farklı vücut tipleri, farklı renkler, daha önemlisi farklı ruhlar! Yine de bazen o içinden geçen kadını bir türlü içinden geçtiği gibi giydiremediğimiz zamanlar olur. Bu dizi biraz da bunun için:) Temel parçaları alıp ona kendi “kafamıza” göre yorumlar katabilmek, bir ana çerçevede kendimizce detaylarla farklılaşabilmek güzel bir başlangıç olur diye düşünüyorum.

Malumunuz moda sürekli değişiyor, yeni trendler, yeni görünümler geliyor, bir yandan da yeni yorumlarla kendini tekrar edip eskiye dönüyor. Ve moda çoğu zaman kimi temel stiller ekseninde evriliyor. Bohem, preppy, grunge, gotik, maskülen vs vs. Bu ilk postda benim de en sevdiklerim ve sık sık uyguladıklarımdan biri olan, üstelik gayet ekonomik parçalarla uygulanabilen “boho stili” ile girelim konuya ve bu dizinin devamı gelebilsin diye #babyboom ‘a uslu bir oğlan ol demeyi unutmayalım:p Boho stili nedir, kime göredir, anahtar parçaları nelerdir? Başlayalım. Sizden de bohoya dair tavsiyelerinizi alalım!

2IMG_1964

 • Temel Parçalar:

1.Maksi etek

Bohem şıklığı basit bir uzun eteği stilize ederek yakalamak kolay! Eteğin dökümlü, akışkan, doğal kumaştan olmasına dikkat edin, aşırı kabarık, bandage kadar dar, kuyruklu olmaması basit A-kesim, evaze bir etek olması yeterli:) Örneğin üzerine bir tshirt, bir yelek, uzun şallar, sandaletler ve bol boncukla ta-taa işte bir boho kombini.

05maxietek

2. Bilekte Botlar

Çoğunlukla süet, kimi zaman kumaş ya da deri; bileği fazla sarmayan ve biraz bol kalan çabasız düz ya da çok az topuklu bootieler boho stilinin temel parçalarından biri. Özellikle festival zamanları için bire bir! Bu botlar özellikle jean shortlar,mini  dantel ya da makrame elbiseler, skinny kotlar ile kombinlenince harika oluyor!

06bot

2IMG_9091b

3. Saç zincirleri, Saç Bantları

Dümdüz bir elbiseye bile boho stili vermek için saça çiçekten, zincirden ya da iplerden bir saç aksesuarı takmak yeterli! Cesur boho görünümlerin vazgeçilmezi saç zincirlerinin artık günlük kullanımda sık sık görülmesini boho bebeklerin en ünlülerinden birine Nicole Richie’ye borçluyuz! Alnınız çok dar değilse uzun saçlarınızın üzerine alnınızı enine kesecek şekilde elastik örgü saç bantları kullanabilir, darmadağınık bıraktığınız, ördüğünüz  ya da dağınık topladığınız saçlarınızı altın renkli ya da tahta boncuklu dizi dizi zincirlerle süsleyebilirsiniz! Yine dağınık bıraktığınız saçlarınıza uzun eşarplar, türbanlar takabilirsiniz.

08sacaksesuarı

styleboomfornili03

4. Desenli Maksi Elbiseler

Desenli maksi elbiseler de boho stilin vazgeçilmezlerinden biri! Geometrik, tribal, doğa esinli, floral desenleri olanları tercih sebebi. We all owe a huge “thank you” to Rachel Zoe for making printed maxi dresses such a hot item. Look for geometric or nature-inspired prints for extra bonus points! Üzerine salaş bir hırka, yelek ve düz sandaletler ya da dolgu topuk espadrillerle tapılası!

01maxidress

5. Sandalet

Hem hafif, hem yazlık, hem rahat hem “yine de” şık birer parça olarak sandaletler boho stilin rahat, çabasız ama hoş görüntüsünü parlatmak için bire bir:)

07sandals

post25

6. Örgü Hırkalar ve Kimonolar

Hırka ve kazaklar her zaman her stil için uygun elbette ama boho stili için biraz daha salaş, ince ve bol ilmiklerle örülmüş biraz bol versiyonlara yer açın. Dahası boho stilin en önemli tekniklerinden biri olan “layering” için bu arkadaşlar en iyi dostunuz.

02cardi

Bunun yanında kimonoları da unutmayalım! Boho’nun en iyi dostu püsküller, püsküllü kimono tarzı üstlerle özellikle jeanleri boho stile uyarlamanın en otantik yolu!

00kimono

2IMG_6878

7. Floppy Şapkalar

Bir aksesuar çılgını olarak şapkalara, özellikle fedora ve floppylere hayranlığım malumunuz. Ne hoş ki boho stilinin temel parçalarından biri de floppy şapkalar. Boho kızı Vanessa Hudgens stilini hemen hep bu şapkalarla tamamlıyor! Bu şapkalara tüy broşlar takabilir, etrafındna ahşap boncuk kolyenizi geçirebilir ve böylece sadece 1 floppy şapkayı bir sürü farklı tatta kullanabilirsiniz:)

04floppy

8.Tunikler

Kısacık jean şortlarınızı ya da geniş paça pantolonlarınızı bol ve uzun tuniklerle tamamlamak da sizi ışık hızında boho kızına döndürecektir. dikkat edin tuniklerinizi tayt üzerinde kalça kapama amaçlı olanlardan seçmeyin; nakışlı, fistolu, batik desenli olanları tercih edin:)

12tunics

9. Doğa Esinli Takı Tuku

Evet bronz, altın, ahşap, tüy, ip, deri, deniz kabukları: doğal materyallerden yapılmış iri, üst üste, bol bol aksesuar boho stilinin bence en önemli kısmı. Çünkü bir beyaz tshirt ve geniş paça jeani bile sadece aksesuar stilizesi ile boho görünüme kavuşturmak mümkün! Üst üste uzun kolyeler, bilezikler, sallanan küpeler, hatta halhallar ve pazu bilezikleri, parmaklarda Barış Manço’yu yad eden yüzükler olsun! Olsun!

14aksesuar

10. Hippi çantası

Çoğunlukla kahve tonlarda püsküllü, süet, hobo, uzun askılı, nakışlı, kilim sdesenli, çoğunlukla iri çantalar da boho stilinin en önemli aksesuarlarından biri.

03canta

2IMG_6932

11. Yelek

Hayır elbette takım elbise içine girecek gibi değil, ama dantel, makrame, jean yelekler yine boho stilinde layeringi tamamlamanız için kilit birer parça. Bir jean yeleği çiçekli bir elbisenin üstüne geçirebilir onu sandaletlerle tamamlayabilir, dantel bir yeleği bluz ve jeanle kombinleyip altına sabolar geçiebilirsiniz. Aksesuarları da dizdiniz mi işte bir boho kızı oldunuz bile.

11boho-vests

post12

12. Geniş Paça Jean

Elbette skinny ya da bootcut kot pantolon giyerseniz boho stilinden koparsınız diye bir şey yok ama bir iki parça ile boho kızı olmak için üstte oturup aşağı doğru genişleyen paçaları ile “flared jeans” anahtar parçalardan biri.  Bu tipte jean pantolonun en büyük handikapı diz ayakkabılar ile boyu kısa, kalçaları geniş göstermesi; altına bir çift sabo, dolgu topuk espadril ya da ahşap topuk ayakabı ile ise enfes bir boho silüeti yakalayabilirsiniz. Çantayı da uzun ve püsküllü bir model seçerseniz daha uzun boylu ve ince görüneceksiniz.

13flare-jeans

13.Güneş Gözlükleri

Çoğunlukla kemik, hatta oversize gözlükler boho stilinin vazgeçilmez unsurlarından. Özellikle yuvarlak gözlükler bohoya çok yakışıyor ama daha önemlisi yüz tipinize yakışan bir model seçmeniz: aviator, wayfarer hatta cat eye bile olabilir.

10big-sunglasses

2IMG_6904

14. Şallar, Fularlar, Eşarplar

Özellikle desenli, işlemeli ya da kenarları oyalı şalları, fularları, eşarpları boynunuza kat kat takabilir, baçınıza sarabilir, çantanızın sapına iliştirebilirsiniz! Bir tek bu aksesuarla bile chill out bir boho görüntüsü yakalamak mümkün:)

09big-scarves

Bu stil tam benlik diyorsanız, durun! Alışverişe koşmadan önce gardrobunuzda bu temel parçalardan neler var bir göz atın ve bunlarla kombinler deneyin.

 • Boho Chic Stili Kime Göredir?

Aslında bu bana göre diyen herkese göre:) Ama biraz daha açmak gerekirse kendini yanlış zamanda yaşadığını hisseden, 70′lere hayranlık duyan, festivallere gitmeyi, müziği, doğayı, ruhnuu beslemek üzere ara ara kaçıp giden,  etnik desenleri, toprak tonları, stilettolar yerine sandalet ve dolgu topukları tercih eden, rahat ama özensiz olmayan kadınlar sizler birer boho kızısınız. Ama tabii bu yüzyıldan kopup gidin, toplantılarınıza ağzınızda papatya ile katılın da demiyoruz, boho stilinizin ipuçlarını veren minicik detayları kullanarak çok modern kılıklar da giyinebilirsiniz.

smpaz01

 • Boho Nasıl Başarılır:

- Boho stilin hızla karmaşaya dönüşebilme tehlikesi “layering” sebepli olabilir. Aman dikkat! Çok fazla ve çok uzun katmanların üst üste gelmesi sizi boho “chic”den çok ne bulsa üzerine geçirmiş bir deli kıza dönüştürebilir. Temel parçalardan olan uzun hırkaları, uzun şal ve eşarpları özellikle dikkatle kullanmak ve kombinlemek gerekiyor, aksi halde hem daha kısa, hem daha boğucu ya da daha tıknaz görünebilirsiniz. Bu duruma düşmemek için katmanlar, o katmanlarda kullanacağınız parçaların boyları ve bolluklarında titiz olun. Üzerinize fazla bol, fazla geniş şeyler giymekten kaçının.

2IMG_5456

- Nerede duracağınızı bilin! Aynanın karşısına geçip de kendinize baktığınızda şunu sorun: Bu görüntünün odağı yüzünüz değil mi? Bu görüntü sizi daha küçük hatta tıknaz gösterdi mi? Bu görüntü sizi totalede ya a belli bölgelerde daha şişman gösterdi mi? Bunlara cevabınız evet ise bir katmandan kurtulun ve aynı şekilde yeniden sorun. O tatlı yoğunluğu yakalayana kadar bu böyle.

styleboomfornili06

- Denge sağlayın: eğer hırka yada kazağınızı daha salaş ve geniş seçmişseniz altına dar kot, kot şort ya da mini bir etek giyerek görüntünüzü dengeleyin. Düzü desenli ile, fit olanı salaş olan ile uydurun.

- Görüntünüze kendi kişiliğinizi de katın, ünlü boho kızlarını birebir taklit etmekten kaçının. Örneğin ışıltı da seven bir hippi misiniz:)) Aksesuarlarınızda altın renkleri daha fazla kullanın, eşarplarınızı ya da çantanızı lükslerden seçin.Biraz daha sert, daha rocker mısınız. O zaman derilere ve zincirlere de yukarıdaki temel parçaların yanında  yer açın.  Daha rafine zevkleriniz mi var, o halde iyi dikim bir blazera boho parçalarla tat katın. Kısacası evet ben boho stilin kadınıyım diye %100 çiçek çocuk olmak zorunda değilsiniz.

 • Renk Paleti:

15renkpaleti

Boho stilin en önemli noktalarından biri elbette renkleri! Tipik boho renkleri zengin ve sıcak toprak tonlarıdır. Kahve, taba, bronz, krem, haki, zeytin yeşili ve siyah ana renk paletini oluşturur. Ne mutlu ki bunlara turuncular, sarılar, morlar ve kırmızlar rahatlıkla renk verir. Unutmayın her rengin sizin ten, göz ve saç renginize uygun bir tonu vardır.

 • İlham Alın:

60lardan, 70lerden, o zamana ait dergi ve reklamlardan, pop ve rock starlardan, hatta dekoratif objelerden, annenizin fotoğraflarından, vintage butiklerinden ilham alın! Boho ve vintage birbirini çok seven ve besleyen şahane bir ikilidir unutmayın:)

Etnik takılın! Irkların kardeşliğine inananan bohem stil dünyanın dört bir köşesindeki otantizm ve etnisiteden etkilenerek zenginleşmiştir. Egzotik desenler, renkler, aksesuarlara yer açın. İlla Afrika’dan değil buradan Mardin’den, Safranbolu’dan, heryerden olabilir.

 • Ünlü Boho Kızlarını Takip Edin:

Nicole Richie (glam boho), Mary-Kate Olsen(rahat boho), Mischa Barton (romantik boho), Sienna Miller(rahat boho), Rachel Zoe (glam boho), Vanessa Hudgens(rahat boho), Kate Moss(glam boho), Lisa Bono (rock boho)… Bu hepsi birbirinden farklı tatta boho kızları size ilham versinler.

Elbette blogları ve Pinterest’i unutmamak lazım. Mesela şu blogda çok hoş boho stil kombinler var!"Modada Başlıca Stiller: Boho Chic" postu İçin 20 yorum yapılmış.

 1. kokomela diyor ki:

  boommy süper yazı dizisi olacak senden çok şey öğreniyorum. :)

 2. cipek diyor ki:

  şu an ağlamak istiyorum biliyor musun boom :)
  sana bu konuda ilham vermiş olmanın haklı gururunu yaşıyorum ;) senin bir yorumu dikkate alıp bu kadar özenli bu kadar ince ayrıntılı bir post yapman..ah işte seni mükemmel yapan bu. harika bir inceleme yazısı olmuş.çok seviyorum seni.
  buradan babybooma ve uyumayarak baykuşluğa özenen minnoş kızıma sesleniyorum; acıyın bize, azıcık mola bizim de hakkımız

 3. pisimel diyor ki:

  Sienna Miller en en en en en sevdiğim idolüm olan kadın..

 4. reha ataş diyor ki:

  boomcum yine güzel bir post okuduk..blogu inceledim bence senin stillerin daha güzel blogtakilere göre.senden kırışıklık engelleyici güzelik salonlarında kullanılan yöntemlerle ilgili bir yazı da okumak istiyorum boom lütfeenn.hangi cilt bakımı hangi yöntemler hangi yaşa uygun?

  • styleboom diyor ki:

   hmmm onu hazırlamak epey zor cunku baya baya uzanlık gerektiriyor, yine de dusunelim bakalım:) tesekkurler

 5. pisimel diyor ki:

  Kate Bosworth da var bence :)

 6. funda diyor ki:

  5 aylık göbeciğinle çekildiğin foton şu uzantıda tuba ünsal hamilelik resmi olarak konmuş. çok kızdım seninlede paylaşmak istedim :)

  http://www.gecce.com/foto-galeri/unluler/tuba-unsal-dogum-icin-gun-sayiyor?p=10

 7. Hatice diyor ki:

  Boomların ikinci en tatlısı (1. tabiki babyboom) ne de güzel anlatmışsın. İlham alacağımız bir post dizisi daha bizi beklemekte demek ki:) Canım kocayanakboom lütfen annecine biraz daha fazla uyuyarak destek ol:)

 8. Sibel diyor ki:

  Boomcum; şahane bir post hazırlamışsın, ders gibi çok bilgilendirici:) çok şekersin lecturların devamını bekliyorum, teşekkürler:)

 9. Esma diyor ki:

  Heyecanla aşağıda referansı görmeyi bekledim ama yok. Buna akademide ne diyoruz, intihal mi?

  • styleboom diyor ki:

   İntihal benim bildigim su: http://ueam.metu.edu.tr/intihal ama ben burada hiç kimsenin makalesinden, yazısından, postundan vs birebir bir alıntı yapmadım, kendi gorusum gibi sunmadim. elbette nette arastirma yaptım ve bilgiler edindim, ve bende onceden beri bulunan kaydettigim dosyaları yeniden okudum, hepsini toparlayip kendimce de bir seyler ekleyerek yazdım. buna akademide arastirmacilik diyoruz. gorselleri derseniz googledan ve polyvoredan arama yapip cat cat kaydettim bu kadar basit. heyecana gerek yok:)

   yine de not olarak: fashion gone rogue, polyvore, google, elle, gypsy in the heart, people style watch, one part gypsy ve duzinelercesi mevcut referans olarak.

 10. Esma diyor ki:

  Sadece şunu demeye çalışıyorum, siz de heyecan yapmayın: http://www.collegefashion.net/fashion-tips/boho-fashion-essentials/

Siz de bir yorum birakin:)

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


gunaydin pabucu gunaydin pabucu gunaydin pabucu